Otyłość u królików

Dla każdego opiekuna najważniejsze jest szczęście jego pupila. Pamiętajmy jednak, że szczęśliwy królik to przede wszystkim zdrowy królik. Dla naszego puchatego przyjaciela wspaniałą przekąską będą aromatyczne zioła dla królika, liście czy też pachnące kwiaty. Poprzez podawanie pokarmu dla królika, który bogaty jest w cukier, łatwo możemy doprowadzić do nadwagi, a następnie otyłości. Niestety skutki otyłości u królików mogą być bardzo poważne.

Skutki nadwagi u królików

Otyłość, która spowodowana jest nieprawidłowym odżywianiem, wiąże się z możliwością wystąpienia wielu różnych chorób. Wynika z nadmiaru składników energetycznych znajdujących się w pokarmie dla królików. Warto mieć na uwadze, że w naturalnych warunkach zwierzęta roślinożerne z reguły nie odkładają zbyt dużych zapasów energii. W związku z tym w przypadku przekarmiania, związki lipidowe gromadzą się w komórkach wątrobowych. W taki sposób dochodzi do stłuszczenia wątroby, które może zakończyć się dla zwierzęcia tragicznie.

Duża nadwaga u królika to przede wszystkim utrudniona praca narządów wewnętrznych. Takie osobniki są znacznie bardziej narażone na biegunki czy też inne problemy powiązane z układem pokarmowym. Kłopoty mogą wiązać się również z opróżnianiem pęcherza moczowego. Co więcej, mogą przez to powstawać kamienie. Otyłe króliki często borykają się ze zbyt wysokim ciśnieniem oraz bólami stawów. Ich kręgosłup i kolana są znacznie obciążone.

Otyłość u królików wiąże się także z licznymi utrudnieniami podczas tych mniej, jak i bardziej skomplikowanych operacji. Mogą znacznie gorzej reagować na środek usypiający, który stosowany jest podczas zabiegów. Nie jest łatwo określić dla nich prawidłową dawkę leków oraz nie do końca wiadomo, w jaki sposób zadziałają na takiego osobnika.

Królik z dużą nadwagą nie jest w stanie dokładnie zadbać o własną higienę. Z kolei wszelkie zanieczyszczenia w okolicy odbytu mogą prowadzić do przykrych konsekwencji. Można zaliczyć do nich ryzyko związane z wystąpieniem przewlekłych infekcji, a także robaków, które pojawiają się na skutek złożenia jaj przez muchy zwabione brudem. Otyłe króliki często z powodu bólu kończyn przez pewien czas zostają jeszcze w tym samym miejscu po załatwieniu swoich potrzeb fizjologicznych, co zwiększa ryzyko pozostawienia zabrudzeń na skórze, jak i sierści.

Króliki z większą nadwagą zwykle dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej. Może to powodować zbyt duży nacisk na stopy. W efekcie powstaje zapalenie skóry, którego wyleczenie może być długim i trudnym procesem. Oprócz wszystkich tych konsekwencji, warto wziąć także pod uwagę, że okres letni, gdy upał doskwiera nam nawet w mieszkaniu, stanowi dla otyłych królików prawdziwą męczarnię.

Jak zapobiegać otyłości u królików?

Dużo ruchu

Warto zapewnić naszemu pupilowi wystarczającą ilość przestrzeni, w której będzie mógł biegać i skakać do woli. Nawet, jeśli nasz królik przebywa w klatce, dobrze jest wytyczyć pewien obszar w mieszkaniu, gdzie może hasać przynajmniej przez kilka godzin dziennie. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto zabezpieczyć część ogrodu lub tarasu (pamiętając o usunięciu możliwych zagrożeń), gdzie nasze zwierzę będzie mogło przebywać podczas sprzyjającej pogody.

 Słodycze i chipsy nie dla zwierząt

Przekąski w postaci paluszków, krakersów czy czekolady z całą pewnością nie powinny znaleźć się w diecie królików, gryzoni ani innych zwierząt. Produkty wysoko przetworzone zawierają bardzo duże ilości cukru, ale także innych szkodliwych dla zdrowia składników, także chemicznych.

Kolby, dropsy i inne zwierzęce fast foody

Chociaż w sklepach zoologicznych często aż roi się od smakowicie wyglądających ciastek czy rożków, warto uzmysłowić sobie, że tak naprawdę nie jest to odpowiednie jedzenie dla królika czy gryzonia. Składają się bowiem głównie z cukru i wyrobów mącznych. Pamiętajmy, aby zawsze czytać skład!

Liście, kwiaty i zioła dla królików jako przekąski

Stanowią nie tylko smakowity przysmak, ale są także bardzo zdrowe i wykazują wiele różnorodnych właściwości leczniczych. Chociaż kwiaty, liście i zioła zawierają wartościowe składniki odżywcze, zawsze należy zapoznać się z informacjami na temat tego, jak często i w jakiej ilości mogą być podawane. Niektóre z nich charakteryzują się silnym działaniem leczniczym, a w związku z tym nie powinno przekraczać się zalecanej dawki.

Umiar w podawaniu warzyw i owoców

Warzywa stanowią smaczny i zdrowy składnik, który powinien znaleźć się w jedzeniu dla królików. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z ich ilością. Szczególną uwagę zwróćmy na warzywa zwierające większe ilości cukru. Owoce natomiast mogą stanowić jedynie niewielki procent diety królika. Zawierają dużo cukru w wyniku czego nie należy przekraczać objętości dwóch łyżek stołowych dziennie. Pamiętajmy, że pokarm dla królików składający się ze zbyt dużej ilości warzyw i owoców to łatwa droga do otyłości.

Zbyt dużo granulatu

Granulat dla królików nie może być traktowany jako podstawa diety zdrowego zwierzęcia. Jedzenie dla królików powinno bazować przede wszystkim na sianie wraz z dodatkiem warzyw i ziół. Jeżeli podajemy granulat, jego ilość nie powinna przekraczać garstki dziennie, jednak warto tę kwestię skonsultować podczas wizyty u lekarza weterynarii.

Jak sprawdzić, czy królik jest otyły?

Warto regularnie kontrolować wagę, aby móc w porę zareagować – zarówno, jeśli naszemu pupilowi przybędzie kilogramów, jak i w sytuacji odwrotnej, która także może okazać się niebezpieczna. Oczywiście możemy również zasięgnąć pomocy u lekarza weterynarii, który precyzyjnie określi stan naszego zwierzęcia.

Idealna waga królika powinna także przejawiać się poprzez delikatnie wyczuwalny kręgosłup oraz żebra. Powinniśmy być w stanie wyczuć pewnego rodzaju talię – zamiast wybrzuszenia, które występuje u otyłych królików. Dobrze jest również przyjrzeć się zwierzęciu, gdy leży wyciągnięte – zaobserwujmy, czy brzuch jest znacznie szerszy od całej reszty ciała czy też wygląda proporcjonalnie.

Ratunku! Mój królik ma nadwagę!

W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza weterynarii, który fachowym okiem przyjrzy się naszemu futrzakowi. W oparciu o stan konkretnego osobnika, będzie  w stanie udzielić cennych informacji na temat działań, jakie powinniśmy podjąć. Pamiętajmy jednak, aby nie reagować gwałtownie. Wszystkie zmiany w diecie królika powinny następować powoli, co jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Odchudzanie królika zwykle polega na zmniejszeniu podawanego granulatu, a także porcji owoców jak i warzyw oraz wykluczeniu niezdrowych przekąsek. Pamiętajmy, że głównym składnikiem pożywienia zawsze powinno być siano dla królików. Zwierzę przyzwyczajone do otrzymywania słodszych kąsków może początkowo grymasić. Jednak istnieją sposoby na to, aby królik zjadał więcej siana.

Należy pamiętać, że sianko dla królików powinno być wysokiej jakości. Dobrze jest poeksperymentować z różnymi rodzajami. Jednym z najbardziej lubianych jest tymotka łąkowa dla królików. Na rynku istnieją także różne wariacje, jak siano łąkowe z kwiatami czy sianko dla królików z miętą bądź innymi ziołami. Takie zabiegi powinny skutecznie zachęcić naszego czworonoga do zjadania większej ilości siana.

Chcąc zapewnić jak najlepsze warunki własnemu pupilowi, może nam się wydawać, że kilka kostek czekolady, krakers czy dodatkowa porcja owoców sprawią, że nasz królik będzie szczęśliwszy. W końcu kto nie lubi czekolady czy chipsów? Dla człowieka słodkie, jak i słone przekąski kojarzą się z pewnego rodzaju nagrodą i relaksem. Jednak dla królików wspaniałym smakołykiem będą zioła, liście, kwiaty czy warzywa. Dieta królika bogata w cukier to prosta droga do niezwykle niebezpiecznej otyłości.