Opieka nad starszym królikiem

Nie zawsze jest łatwo poznać, że nasz królik staje się seniorem. Warto jednak pamiętać, że to szczególny czas kiedy może potrzebować więcej uwagi z naszej strony. To, co jest najbardziej kluczowe w opiece nad starszym królikiem to z pewnością regularne wykonywanie badań.

Kiedy królik się starzeje?

Proces ten zazwyczaj zaczyna się w wieku ok. 6-7 lat. Aczkolwiek zależne jest to także od rasy. Większe króliki, takie jak olbrzym belgijski, mogą wykazywać oznaki starzenia już w wieku 5 lat. Na to jak szybko rozpocznie się proces starzenia mają wpływ także inne czynniki. Istotna jest aktywność fizyczna, dotychczasowe choroby, a także odpowiednia dieta dla królika.

Jak poznać, że królik się starzeje? Czasami może nie być to takie proste do spostrzeżenia jakby mogło się wydawać. Króliki bowiem nie siwieją, w odróżnieniu od wielu innych zwierząt. Cechą dość charakterystyczną jest mętnienie soczewki oka. Zmętnienie może powodować gorsze widzenie, a ostatecznie ślepotę. Co więcej, często obserwuje się kruchość pazurów, a także odbarwione i podatne na łamliwość zęby. Niekiedy także sierść naszego uszaka może stać się matowa.

Starzenie królika można zauważyć także w wyniku obserwacji zmiany zachowania. Nasz dotychczas aktywny pupil może szybciej opadać z sił bądź więcej czasu poświęcać na sen. Co więcej, apetyt u starszego królika może ulec zmniejszeniu. W takiej sytuacji należy jednak koniecznie zasięgnąć opinii lekarza weterynarii jako, że może to być także objaw choroby.

Wizyty kontrolne

Szczególnie w przypadku starszych królików należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza weterynarii. W tym okresie życia nasz podopieczny jest bardziej podatny na infekcje z którymi może radzić sobie gorzej niż młodsze od niego osobniki. Dlatego zawsze należy od razu reagować. Większe ryzyko zachorowania związane jest także ze spadkiem apetytu, który jednocześnie powoduje wchłanianie mniejszej ilości witamin. Co więcej, mniejsze spożycie sianka dla królików może skutkować problemami trawiennymi. W każdym przypadku należy udać się w takiej sytuacji po pomoc do specjalisty.

Na kontrolne wizyty powinniśmy stawiać się z naszym uszakiem co najmniej 2 razy w ciągu roku. Oprócz podstawowych badań, warto także wykonać USG oraz echokardiografię. Dzięki nim dowiemy się w jakim stanie są poszczególne narządy i czy można powziąć działania mające na celu poprawę zdrowia, takie jak na przykład zmiana diety królika.

Dieta starszego królika

Dieta królika będącego w podeszłym wieku zwykle nie różni się od tej stosowanej wobec dorosłych, ale młodszych osobników. Najważniejsze jest jednak, aby została dostosowana do stanu zdrowia konkretnego zwierzęcia. W tym celu należy pamiętać o wykonywaniu regularnych badań. Dzięki nim dieta dla królika zostanie dobrana pod jego konkretne potrzeby. W przypadku starszych królików, w szczególności należy pilnować ich wagi. Często bowiem zdarza się, że senior ma mniejszy apetyt, a tym samym chudnie. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby ustalić dokładne przyczyny takiej sytuacji. Zwykle należy wówczas podawać bardziej kaloryczne jedzenie dla królika w postaci na przykład granulatu.

Kwiaty, liście czy zioła dla królików stanowią niezwykle wartościowy dodatek. To nie tylko bogactwo witamin i minerałów, ale także liczne właściwości zdrowotne, które mają korzystny wpływ na cały organizm naszego uszaka. Wiele ziół dla królika wzmacnia odporność, co jest bardzo istotne w przypadku starszych osobników. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dawki.

Oczywiście podstawą jedzenia królika w podeszłym wieku wciąż pozostaje wysokiej jakości sianko. Należy pamiętać, że siano dla królików musi zawsze pozostawać dla nich dostępne w nieograniczonej ilości.

Jak starzeją się króliki?

Układ ruchu

Często najbardziej dostrzegalne są zmiany związane z układem ruchu. Zwykle pojawiają się stany zapalne oraz zwyrodnienia. Zazwyczaj przejawiają się tym, że królik zaczyna przybierać inną postawę ciała niż dotychczas, śpi w innych pozycjach, zatacza się, przewraca lub wpada do miski. Ból może jednak objawiać się także zgrzytaniem zębów lub apatią.

Warto w takiej sytuacji zapewnić naszemu pupilowi łatwe wchodzenie i wychodzenie z klatki bądź kojca. Jeżeli dotychczas nasz uszak był mile widziany na kanapie, przydadzą się schodki umożliwiające mu łatwe wdrapanie się na nią. Tego rodzaju sprzęt dla zwierząt jest już dostępny w niektórych sklepach internetowych. Pamiętajmy też o tym, aby również skorzystanie z kuwety nie sprawiało naszemu zwierzęciu trudności.

Uzębienie

Zęby starszych królików są znacznie bardziej podatne na kruszenie i pęknięcia. Mogą pojawiać się także ropnie. Nasz pupil może zaprzestać jedzenia siana dla królików, ponieważ będzie ono dla niego za twarde. Przy problemach z zębami może także występować ślinotok lub mogą pojawić się guzki w okolicy szczęki.

Systematyczne kontrolowanie uzębienia przez lekarza weterynarii stanowi obowiązek opiekuna każdego królika, nie tylko starszego. Choroby stomatologiczne mogą prowadzić do opłakanych skutków. Dlatego tak istotne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów u specjalisty. Nasz królik będzie dłużej cieszył się zdrowymi zębami, jeżeli zainwestujemy w siano dla królików wysokiej jakości oraz będziemy podawać gałązki, które dodatkowo pomogą w ścieraniu uzębienia.

Układ krążenia

Serce starszych królików nie pracuje naturalnie tak sprawnie, jak w młodszym wieku. Ujawnia się to poprzez szybsze męczenie się, duszności, świszczący oddech, a także charakterystyczne leżenie z mocno wysuniętymi do przodu przednimi łapami.

W celu zdiagnozowania problemu należy wykonać echo serca bądź RTG klatki piersiowej. Prawdopodobnie nasz pupil otrzyma leki nasercowe, które zwykle trzeba podawać do końca życia. Takie badania warto przeprowadzać już wcześniej, dzięki czemu zapobiegniemy nasileniu objawów.

Układ moczowy

Tak naprawdę problemy z nerkami przez długi czas mogą nie dawać o sobie znać. Dopiero przy zaawansowanym stadium zauważamy zmianę w zachowaniu naszego uszaka. To, co zdecydowanie powinno nas skłonić do szybkiego udania się do gabinetu lekarskiego to wzmożone pragnienie, wydalanie większej ilości moczu, silny zapach moczu czy jego wysoka przejrzystość.

Przede wszystkim regularnie badajmy krew naszego królika. Zapewnijmy mu dostęp do świeżej wody oraz zadbajmy o odpowiednią dietę dla królika, która będzie dostosowana do jego potrzeb w przypadku, gdy już wcześniej borykał się z tego rodzaju problemami. Warto jest także podawać zioła dla królika, które dodatkowo usprawniają pracę nerek.

Kiedy żegnamy przyjaciela

Zdecydowanie są to najcięższe chwile dla każdego opiekuna. Szczególnie trudne jest podjęcie decyzji dotyczącej wprowadzenia naszego przyjaciela w stan uśpienia, czyli dokonania eutanazji. Chociaż trudno pogodzić jest się z myślą, że nasz pupil odejdzie od nas na zawsze, zazwyczaj jest to jedyne wyjście, aby ulżyć mu w cierpieniu. Z reguły możemy dostrzec moment, w którym nasz uszak wycofał się z życia, a więc nie reaguje na bodźce i bardzo cierpi. Zawsze w przypadku wątpliwości, warto jest także skonsultować tę trudną decyzję z więcej niż jednym specjalistą. W takim momencie pomyślmy też o tym, że zapewniliśmy naszemu przyjacielowi szczęśliwe życie – nawet jeżeli trwało ono krócej niż zakładaliśmy.