Niepozorna biegunka jest częstą przyczyną śmierci uszaków. Dowiedz się, co może jeść królik, aby ograniczyć ryzyko jej wystąpienia, a także jak się zachować, gdy już dopadnie naszego pupila.
Objawy biegunki u królika
Podczas biegunki kał królika nie jest twardy lecz wodnisty, a do tego z reguły połączony jest ze śluzem. Można zaobserwować, że zwierzę zachowuje się w odmienny sposób. Najczęściej napina ciało i unosi zad, co świadczy o odczuwanym bólu. Jednocześnie nasz królik staje się osowiały, wycofany, traci chęć na wspólną zabawę. Nie ma także ochoty na jedzenie.
Co zrobić, gdy królik ma biegunkę?
Przyczyny wystąpienia biegunki mogą być różne. Warto odizolować chore zwierzę od pozostałych osobników ze względu na ryzyko zarażenia. Następnie niezwłocznie należy udać się do lekarza weterynarii. Nie powinniśmy stosować żadnych leków bez konsultacji ze specjalistą. Zawsze istnieje również ryzyko podania zbyt dużej dawki. Układ pokarmowy królików jest specyficzny. Dlatego też niepozorna biegunka i wiążące się z nią odwodnienie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.
W trakcie leczenia nie należy włączać do diety królika warzyw, owoców ani żadnych nieodpowiednich dla niego przekąsek w postaci ludzkiego pokarmu. Jedzenie dla królika przechodzącego biegunkę to przede wszystkim sianko. Terapię można wspomóc ziołami dla królika, które mają właściwości przeciwbiegunkowe. Warto jednak najpierw przedyskutować kwestię podawania ziół dla królika z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy, że wbrew pozorom także w trakcie biegunki królik musi mieć zapewniony dostęp do jedzenia. Siano dla królika powinno być podawane w nieograniczonych ilościach.
Przyczyny powstawania biegunki u królików
Biegunka to stan zagrażający życiu naszych pupili. Do najczęstszych powodów jej występowania można zaliczyć:
- Niewłaściwa dieta królika
Jedzenie dla królika bogate w węglowodany czy też zawierające zbyt dużą lub zbyt małą ilość błonnika, a także wszelkie ludzkie przekąski są główną przyczyną problemów związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego.
- Nagła zmiana podawanego jedzenia dla królika
Każde nowe warzywo, owoc czy zioła dla królika należy podawać pojedynczo i w małej ilości. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaobserwować pierwsze niepokojące objawy, a co więcej, organizm zwierzęcia może przyzwyczaić się do nowego pokarmu.
- Pierwotne problemy metaboliczne
U niektórych królików występuje tendencja do powstawania częstych biegunek. Takie problemy mogą wynikać z nieprawidłowego funkcjonowania określonych narządów.
- Zatrucie
Przyczyną zatrucia jest zazwyczaj nieświeży pokarm w postaci spleśniałych warzyw czy siana dla królika, które było niewłaściwie przechowywane.
- Nieodpowiednie warunki
Niewystarczająco częste sprzątanie klatek powoduje, że króliki narażone są na wilgoć co sprawia, że są bardziej podatne na choroby. Biegunka bowiem często występuje jako objaw towarzyszący innych chorób.
- Kokcydioza
To niebezpieczna i zaraźliwa dla innych królików choroba, która objawia się także poprzez drgawki, paraliż oraz krew bądź śluz w kale zwierzęcia. Jednak czasami jedynym objawem są nawracające, krótkotrwałe biegunki.
- Stres
Króliki bardzo łatwo jest zestresować. Wystarczy, że w domu pojawi się obca osoba, aby naszego uszaka sparaliżowało ze strachu. Dobrze, jeśli w domu są przynajmniej dwa osobniki, które mogą nawzajem wspierać się w trudnych dla siebie sytuacjach.
Jak zapobiegać biegunkom?
Znając najczęstsze przyczyny biegunki, będzie nam łatwiej jej zapobiec. To, co przede wszystkim możemy zrobić to zadbać o prawidłową dietę królika. Zrezygnujmy z podawania smakołyków zawierających duże ilości cukru, takich jak kolby lub dropsy. Nie oferujmy naszemu podopiecznemu jedzenia dla ludzi w postaci słodyczy bądź słonych przekąsek. Pokarm uszaka powinien składać się przede wszystkim z siana dla królików. Istotne są także zioła dla królika, które dostarczają wartościowych składników odżywczych. Nie przesadzajmy z ilością warzyw oraz owoców, a każdy nowy produkt podawajmy w małej ilości. Zadbajmy także o regularne sprzątanie klatki, wymianę wody oraz unikajmy narażania naszego małego przyjaciela na przeciągi i wilgoć.
Czym jest pseudobiegunka?
Chociaż dla przyszłego opiekuna może wydawać się to niepokojące, króliki mają w zwyczaju zjadanie części swojego kału. Są to tzw. cekotrofy, czyli gronka kału, które otoczone są śluzową kapsułką. Czym cekotrofy różnią się od zwykłego kału? Przede wszystkim zawierają znacznie więcej wartościowych składników odżywczych, takich jak białko, witamina K i B, aminokwasy, lotne kwasy tłuszczowe oraz enzymy. Cekotrofy mają lepką konsystencję, a ich barwa jest ciemniejsza. Oprócz tego charakteryzują się także bardzo silną wonią. Co więcej, najczęściej wydalane są w nocy oraz nad ranem.
Dlaczego króliki jedzą cekotrofy?
Są one spożywane nie tylko przez dorosłe osobniki, ale także najmłodsze, które pochłaniają cekotrofy matki. W przypadku, gdy młode zostaną zbyt wcześnie odstawione, mogą w przyszłości znacznie częściej chorować. Cekotrofy to produkt fermentacji bakteryjnej włókna roślinnego. Dostarczają królikom niezbędnych składników odżywczych. Zawarte w cekotrofach związki są rozkładane, a następnie wchłanianie przy udziale enzymów trawiennych.
Jak odróżnić cekotrofy od biegunki?
Zdarzają się sytuacje, kiedy jesteśmy w stanie zaobserwować niezjedzone cekotrofy. Ze względu na ich konsystencję mogą przypominać biegunką. Szczególnie, jeśli zostaną rozmazane przez królika. Jak jednak odróżnić, czy na podłodze znajdują się cekotrofy czy groźna biegunka? Cekotrofy wydalane są raz lub dwa razy na dobę, zazwyczaj w nocy oraz nad ranem. W międzyczasie zwierzę normalnie wydala pozostały, twardy kał, który nie występuje w przypadku biegunki. Co więcej, jego zachowanie nie odbiega od normy, podczas gdy problemy trawienne powiązane z biegunką zwykle objawiają się bólem.
Gdy królik nie je cekotrofów
Jeżeli taka sytuacja ma miejsce przez dłuższy czas, należy odwiedzić lekarza weterynarii, który dokładnie określi przyczynę. Powodem braku apetytu na cekotrofy może być dieta królika, która składa się ze zbyt dużej ilości białka czy podanie zupełnie nowego pokarmu dla królika. Powód może stanowić też jedzenie dla królika, które ubogie jest we włókno pokarmowe. Króliki podatne są również na stres. Dlatego wszelkie zmiany ich codziennej rutyny mogą skutkować tego rodzaju konsekwencjami. Jednak tylko specjalista może sprawdzić, czy powód nie jest bardziej złożony. Zdarza się, że niejedzenie cekotrofów wiąże się z chorobami stomatologicznymi lub neurologicznymi.