Dlaczego królik nie je siana i jak to sprawdzić?

rabbit, bunny, hare

O tym, że królik powinien jeść dużo siana i że jest to niezwykle ważne, z pewnością każdy z nas słyszał wiele razy. Jednak w jaki sposób można sprawdzić, czy królik faktycznie zjada odpowiednią ilość siana? Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego Twój królik nie je siana oraz co możesz zrobić, aby go do tego przekonać, dzięki poniższym informacjom dowiesz się, jak możesz pomóc swojemu futrzastemu przyjacielowi.

Jak sprawdzić, czy królik zjada siano?

Każdemu królikowi należy przede wszystkim zapewnić stały i nieograniczony dostęp do siana. Powinno stanowić 80 – 90 % diety zwierzęcia. Siano po którym królik przemieszcza się oraz to, które stanowi budulec jego gniazda, nie uznaje się za dostępnego do zjedzenia. Najlepiej, jeśli królik otrzymuje sianko w miejscu, które pełni dla niego funkcję stołówki. Można również podać je w kartonie lub w specjalnym paśniku. Dzięki temu jeszcze łatwiej będziesz mógł obserwować ilość zjadanego siana.

W ciągu doby dorosły osobnik powinien zjadać wielkość siana, która odpowiada mniej więcej jego korpusowi. Zdarza się, że króliki bawią się siankiem. Wygląda to w ten sposób, że wyciągają dłuższe źdźbła z paśnika lub też tną łodygi na mniejsze kawałki. Musisz uważnie przyjrzeć się, czy przy tym wciąga poszczególne źdźbła do jamy ustnej. Jeżeli tak się nie dzieje to oznacza, że zwierzę niestety nie zjada siana.

Czasami można też przeprowadzić test. Jednak należy podejść do tego rozwiązania z dużą ostrożnością. Polega na tym, że przez 5 – 14 dni dajemy naszemu królikowy wyłącznie siano. Rezygnujemy z wszelkich warzyw, owoców czy granulatu. Zwierzę, które normalnie spożywa dużą ilość siana, podczas testu powinno utrzymać swoją masę ciała. Jeżeli jednak zacznie chudnąć, oznacza to, że nie potrafi efektywnie go zjadać. Podstawą wykonania takiego testu jest regularne kontrolowanie wagi oraz częsta wymiana siana na świeże. Trzeba też pamiętać o tym, że w przypadku królików z nadwagą, chudnięcie na diecie składającej się tylko z siana jest normalnym zjawiskiem. Należy jednak uważać na spadek kilogramów wynoszący 5 – 10 % masy w ciągu tygodnia, bo może okazać się niebezpieczny. W takiej sytuacji należy zakończyć test i warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Dlaczego mój królik nie je siania?

Przede wszystkim warto sobie uzmysłowić, że stwierdzenia typu „królik kicha, więc jest uczulony na siano” albo „królik nie je siana, bo go nie lubi” są fałszywe. Jeżeli zdarza się, że zwierzę kicha podczas jedzenia, oznacza to, że siano może być zakurzone albo po prostu nasz przyjaciel jest chory. Siano to główny pokarm każdego królika. Jeżeli zwierzę nie chce go jeść, często przyczyną tego jest podawanie mu zbyt dużej ilości dodatków w postaci owoców i innych smakołyków. Bystry futrzak nie będzie chętny do jedzenia siana skoro może przebierać do woli w słodkich przekąskach, które są smaczniejsze.

Drugą częstą przyczyną takiego stanu rzeczy są choroby uzębienia. Mogą to być nagłe sytuacje, gdzie na przykład w wyniku walki czy niefortunnego upadku, ząb uległ pęknięciu bądź wdał się stan zapalny. Jednak najczęściej mamy do czynienia z przewlekłą chorobą stomatologiczną. W takim przypadku królik podczas gryzienia twardego pokarmu odczuwa ból. Dlatego wybiera jedynie miękkie cząstki bądź zupełnie zaprzestaje spożywać siano. Miękka i uboga w ważne substancje odżywcze dieta prowadzi do poważnych chorób. Niestety choroby uzębienia zaostrzają się wraz z wiekiem. Dlatego niezwykle ważna jest obserwacja zwierzęcia i zasięgnięcie opinii lekarskiej.

Co zrobić, jeżeli królik nie chce jeść siana?

Przede wszystkim należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który dokładnie sprawdzi uzębienie naszego pupila. Dzięki odpowiedniemu leczeniu, można spowolnić, a czasem nawet zatrzymać progres choroby. Znając dokładny stan zdrowia królika, masz możliwość dopasowania diety, która zapewni mu wszystkie wartości odżywcze, a przy tym będzie odpowiednio dobrana pod kątem jego fizycznych możliwości. Szybka reakcja daje szansę na uniknięcie skomplikowanego leczenia, które niesie za sobą wysokie wydatki oraz więcej nieprzyjemności i stresu.

Badania wykazały, że Twój królik jest w doskonałym stanie, a tymczasem on wciąż unika siana? Nie martw się, bo istnieją sposoby, które przekonają nawet największego niejadka.

Ogranicz porcję granulatu i smakołyków

Przede wszystkim zacznij od ograniczenia ilości granulatu. Jeżeli Twój królik spożywał go bardzo dużo, rób to stopniowo, aby mógł się powoli odzwyczaić. Znacznie ogranicz również porcję owoców i innych smakołyków, jakie otrzymuje w ciągu dnia.

Podawaj siano wysokiej jakości

Jeżeli siano, które kupujesz jest zakurzone, żółte i bez aromatu, nic dziwnego, że królik nie chce go jeść. Zaopatrz się w wysokowartościowe siano dla królika, które nawet Ciebie będzie kusiło wyglądem i zapachem. Nie kupuj siana w supermarkecie, gdzie z reguły nie jest odpowiednio przechowywane.

Poeksperymentuj z różnymi rodzajami siana

Może się okazać, że Twój futrzasty przyjaciel jest bardzo wybredny lub nie znosi monotonii. Kup kilka różnych rodzajów siana i dokładnie obserwuj, które z nich królik chętniej zjada, a które mu nie smakują. Warto poprosić o próbki danego typu, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Rozmieść siano w odpowiedni sposób

Możesz posłużyć się kilkoma trikami. Umieść siano dla królików w rolce od papieru toaletowego – z pewnością dostarczy to im trochę rozrywki i może przekona je do zjedzenia pokarmu. Króliki lubią przegryzać siano podczas załatwiania spraw fizjologicznych, więc warto położyć porcję w kuwecie. Innym sposobem jest rozłożenie siana… wszędzie. Jeżeli będą napotykać się na nie w każdym miejscu, być może w końcu się skuszą.

Spryskaj siano lub ukryj w nim smakołyki

Kolejną sztuczką jest spryskanie czymś siania tak, aby przyciągnęło królika. Można w tym celu posłużyć się sokiem ananasowym, który sprawi, że będzie miało słodki posmak. Możesz także ukryć w sianie trawę lub zioła, które lubi Twój królik. Być może zachęci go to do eksploracji.

Sposobów na zachęcenie królika do spożywania siana jest całkiem sporo i w większości są skuteczne. Jednak pamiętaj, że przede wszystkim trzeba wykluczyć ryzyko związane z chorym uzębieniem. Dopiero wtedy można zastanowić się nad dalszymi działaniami, które mają przekonać królika do jedzenia siana.