Granulat – podawać czy nie?

rabbit, food, eat

Kwestia granulatu budzi zażarte dyskusje i potrafi poważnie podzielić miłośników uszaków. Jak to jest z tym granulatem? Czy powinniśmy go włączać do diety królików czy może jednak zupełnie z niego zrezygnować?

Mieszanka czy granulat dla królika?

Mieszanki dla królików zwykle składają się z ziaren i nasion, które zawierają dużą ilość węglowodanów. Często pojawiającymi się składnikami są płatki kukurydziane, suszone owoce, nasiona słonecznika czy kukurydza. Króliki nie są jednak przystosowane do pochłaniania dużej ilości tłuszczu. Istotnym problemem związanym z podawaniem mieszanek jest jednak fakt, że sprzyjają one selektywnemu pobieraniu pokarmu. Oznacza to, że nasz uszaty przyjaciel może wybierać jedynie smaczniejsze kąski.

Z czego składa się granulat dla królika?

Granulat granulatowi nie jest równy. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet. Skład granulatów dla królików może diametralnie się różnić w zależności od określonego producenta. Granulat dobrej jakości powinien cechować się wysoką zawartością włókna, czyli błonnika, najlepiej na poziomie 20 – 25%. Odpowiednia karma dla królika zawiera więcej włókna niż białka. To natomiast powinno wynosić 13 – 15%. Dobrze, jeśli tłuszcze nie przekraczają 2% wszystkich składników.

Warto wybrać granulat dla królika niezawierający zboża ani cukru. Szczególną uwagę zwróćmy także na dodatki, które znajdują się na końcu składu. Wszelkie substancje chemiczne mogą przyczynić się do problemów żołądkowych. Wysokiej jakości granulat dla królików zawiera naturalne składniki, w tym zioła. Ponadto powinien dostarczać zwierzęciu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów.

Z czego wynika zły skład wielu dostępnych na rynku granulatów? Niska cena oznacza w tym przypadku niski koszt produkcji. Granulaty tego rodzaju mogą nawet zawierać składniki, które straciły już świeżość i nie powinny zostać podane zwierzęciu. Część granulatów została stworzona przede wszystkim z myślą o królikach przeznaczonych na ubój. Zwierzęta te żyją krótko i nawet nie mają szansy doświadczyć konsekwencji nieprawidłowego odżywania.

Kiedy podawać granulat dla królika?

Decyzja dotycząca podawania granulatu powinna zostać podjęta na podstawie konsultacji z lekarzem weterynarii. Dopiero po określeniu stanu zdrowia naszego uszaka, można podjąć właściwą decyzję. Istotna jest kondycja pupila. Króliki z nadwagą nie powinny spożywać granulatu, gdyż może prowadzić to do pogorszenia ich stanu. Granulat jest przeznaczony przede wszystkim dla osobników młodych, które mają zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Nieraz podawany jest także w celu wsparcia procesu leczenia. Zdarza się również, że osobniki starsze, którym nie dopisuje apetyt, muszą otrzymywać granulat, który w tym przypadku pełni funkcję dodatkowego źródła energii oraz witamin.

Jak podawać granulat?

Właściwe dawkowanie granulatu dla królika jest niezwykle ważne. Zazwyczaj nie powinno przekraczać się 50 – 80 g na dzień, co odpowiada jednej garstce. Jednak szczegółowy sposób dawkowania jest w stanie ustalić jedynie lekarz weterynarii, w oparciu o stan zdrowia konkretnego osobnika oraz aktualną dietę królika. Jeżeli będziemy podawać zbyt dużo granulatu, naszemu uszakowi może grozić otyłość. Choroba ta niesie za sobą nadciśnienie, bóle stawów oraz inne liczne konsekwencje, które mogą okazać się niebezpieczne dla życia naszego pupila.

Dlaczego granulat nie może stanowić podstawy diety królika?

Jedzenie dla królika musi być odpowiednio zbilansowane, aby dostarczało zwierzęciu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Podstawę stanowi siano dla królika do którego zwierzę powinno mieć zapewniony dostęp przez cały czas. Oprócz siana dla królików należy także pamiętać o świeżej wodzie. Wysokiej jakości sianko stanowi idealny pokarm, który nie tylko dostarcza ważnych składników odżywczych, ale również wspomaga ścieranie zębów. Zarówno granulat, jak i warzywa, zioła dla królika czy owoce mogą stanowić jedynie dodatek.

Ściany przewodu pokarmowego królika są słabo umięśnione. Z tego powodu treść pokarmowa musi być przepychana przez kolejną porcję jedzenia. Króliki otrzymujące granulat zbyt często oraz w nadmiernej ilości, nie mają ochoty na innego rodzaju jedzenie. To pozorne uczucie sytości sprawia, że królik nie je tak często, jak powinien, co powoduje, że pokarm znajdujący się w żołądku nie jest przesuwany. Takie „zatkanie” może wręcz prowadzić do śmierci zwierzęcia.

Siano dla królików jest zawsze dokładnie rozcierane w jamie ustnej. Dzikie króliki praktycznie nie miewają problemów z zębami, co oznacza, że pokarm dla królików domowych powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Granulat jest natomiast miażdżony przez zęby policzkowe, a nie precyzyjnie rozcierany jak ma to miejsce w przypadku sianka czy ziół dla królika.

Granulat zawiera znacznie mniej wody niż naturalne jedzenie. Z reguły zwierzęta nie są w stanie uzupełnić jej braków. Zbyt małe nawodnienie sprawia natomiast, że w pęcherzu oraz w nerkach zaczynają tworzyć się kamienie i piasek. Siano dla królików oraz zioła składają się nawet z 70 – 90% wody, podczas gdy granulat zazwyczaj z ok. 10%.

Kaloryczne jedzenie dla królika może skutkować także problemami behawioralnymi. Zwierzęta te nie są przystosowane do otrzymywania tak dużej dawki energii. Pokarm dla królików bazujący na granulacie może skutkować nadpobudliwością, a nawet agresją.

Granulaty zawierające cukier są szczególnie niebezpieczne. W wyniku nadmiernego spożycia może rozwinąć się grzybica układu pokarmowego. Szkodliwe są także granulaty zawierające zboże, które powoduje, że zmniejsza się ilość dobrych bakterii jelitowych.

Granulat – podawać czy nie?

Dieta królików musi składać się przede wszystkim z wysokiej jakości sianka. Siano dla królików powinno stanowić co najmniej 80% diety królika. Pozostałe 20% to zioła dla królika, warzywa, owoce oraz granulat. Jednak można także zupełnie zrezygnować z owoców oraz granulatu. Dobrej jakości siano dla królika oraz zioła są podstawą diety królików.

Pamiętajmy, aby przy wyborze granulatu zawsze kierować się składem. Dostępne są różne rodzaje granulatu dla królików, w zależności od potrzeb. Możemy na przykład nabyć produkt, który przeznaczony jest dla zwierząt w trakcie leczenia. Zawsze jednak należy skonsultować dawkowanie z lekarzem weterynarii. Dzięki temu zyskamy pewność, że dieta królika jest odpowiednio zbilansowana.