O czym ćwierka kawia, czyli odgłosy kawii domowej

Kawie domowe komunikują się nie tylko z innymi osobnikami swojego gatunku, ale również ze swoimi opiekunami. Potrafią dobitnie wyrazić swoje niezadowolenie, ale także nie kryją się z odczuwaną radością. Niektóre odgłosy świnek morskich, czyli kawii domowych są szczególnie istotne z punktu widzenia właściciela. Oznaczają wołanie o pomoc, gdy nasz pupil zmaga się z bólem lub chorobą.

Odgłosy kawii domowej

Głośne kwiczenie

Ten dźwięk z pewnością każdy opiekun kawii domowej zna najlepiej. Głośne kwiczenie oznacza wołanie. Z jakiego powodu kawie domowe mogą nawoływać? Czasami chcą przywołać swoich towarzyszy, a innym razem domagają się głaskania. Łatwo to zauważyć, gdy na przykład położymy zwierzaka obok siebie na kanapie bądź na swoich kolanach i przez chwilę będziemy go ignorować. Jednak zdecydowanie najczęściej kwiczenie kawii domowej oznacza wołanie o jedzenie.

Bardzo często możemy usłyszeć tego rodzaju dźwięki podczas przygotowywania pokarmu dla kawii domowej, a także wówczas, gdy zbliża się pora karmienia. Możemy spodziewać się także, że nasz pupil głośno zakwiczy, gdy przejdziemy obok niego zajadając się ogórkiem, pietruszką czy innym jedzeniem znajdującym się także w diecie kawii domowej. Co więcej, nasi mali przyjaciele mogą kwiczeć już na sam odgłos otwieranej lodówki czy szeleszczącej paczki. W tym przypadku dużo zależy od ich wcześniejszych doświadczeń i powstałych skojarzeń.

Twoja kawia domowa jest najedzona, głaszczesz ją, podczas gdy siedzi na Twoich kolanach, a jednak wciąż kwiczy? Zapewne woła swoich towarzyszy. W tym przypadku odnieś ją do klatki, aby mogła dołączyć do zabawy.

Gruchanie

To najprzyjemniejszy dźwięk, jaki może usłyszeć każdy opiekun kawii domowej. Oznacza, że nasze zwierzątko jest szczęśliwe i chce to obwieścić całemu światu. Możemy więc poczuć satysfakcję z właściwej opieki nad naszym małym przyjacielem. Kawie domowe często gruchają podczas głaskania lub zajadania się ulubionym smakołykiem. Oczywiście każdy osobnik jest inny i to, że przykładowo jedna kawia lubi pieszczoty w okolicy głowy, nie oznacza, że inna także będzie za nimi przepadała. Jednak, gdy lepiej poznamy nasze stadko, z pewnością dowiemy się, jak sprawić, aby nasza kawia domowa jak najczęściej gruchała.

W hodowlach kawii domowych, odgłosy zbliżone do gruchania, można usłyszeć także podczas zalotów i kopulacji.

Chrumkanie

Stanowi rodzaj komunikacji między kawiami domowymi. Zwykle nie ma znaczenia w odniesieniu do opiekuna. Dla ułatwienia można określić, że każdego dnia zwierzęta w ten sposób po prostu rozmawiają ze sobą. Chrumkanie nie powinno budzić żadnych obaw ze strony opiekuna.

Zawodzące popiskiwanie bądź długie gwizdanie

Uwaga! Kawia domowa zapewne potrzebuje naszej pomocy. Głośniejsze, naglące popiskiwanie oznacza najczęściej, że nasz mały przyjaciel odczuwa ból. Także długie gwizdanie to oznaka, że z naszą kawią dzieje się coś niedobrego. Czasami, choć bardzo rzadko, gwizdanie może mieć także związek ze stratą przyjaciela z którym dzieliła klatkę lub też z doznanym szokiem i odczuwanym strachem. W przypadku wątpliwości zawsze powinniśmy odwiedzić lekarza weterynarii, który dokładnie sprawdzi stan zdrowia naszego zwierzaka.

Pomrukiwanie

Pomrukiwanie czy też mruczenie to oznaka zadowolenia naszego futrzastego przyjaciela. Kawie domowe często wydają takie dźwięki w nowej sytuacji. Możemy je usłyszeć, gdy przemierzają mieszkanie, szukają smacznych kąsków, buszują po klatce czy też są w trakcie spożywania pokarmu dla kawii domowych.

Szczękanie zębami

Kojarzone jest z agresją, złością i niezadowoleniem. Często kawia domowa jednocześnie się przy tym puszy. Dźwięki te są raczej kierowane w stronę innych osobników niż opiekunów. Jednak w każdym przypadku należy zachować ostrożność, gdyż rozzłoszczona kawia domowa jest gotowa nas ugryźć. Jeżeli odgłos szczękania zębami został skierowany wobec innego zwierzaka, można spodziewać się bójki.

Marudzenie

Ciche marudzenie oznacza z reguły niezadowolenie bądź irytację. Nasza kawia domowa nie ma ochoty być dłużej głaskana albo chce odpocząć z dala od innych osobników. Najlepiej w takim przypadku zostawić naszego pupila w spokoju, aby mógł sam się zrelaksować. Niektóre kawie domowe wydają dźwięki przypominające marudzenie także bez wyraźnego powodu.

Terkotanie

To charakterystyczne dźwięki, które wydają kawie domowe podczas ustalania hierarchii w stadzie. Do tego dochodzi także kręcenie kuprem. Zwierzę, które zachowuje się w ten sposób, chce zdobyć dominującą pozycję wśród swoich towarzyszy. Takie sytuacje mają miejsce przede wszystkim podczas poznawania się nowych osobników.

Ćwierkanie

Przypominające trel ptaka dźwięki pozostają tajemnicą kawii domowej. Wydawane są jedynie przez niektóre osobniki (zazwyczaj samice), a co więcej, ma to miejsce bardzo rzadko, zazwyczaj w nocy. Istnieją różne teorie naukowe na temat ich znaczenia. Według niektórych autorów mają związek z okresem godowym. Inni twierdzą, że kawia domowa wydaje je wtedy, gdy odczuwa samotność. Jednak część opiekunów, która spotkała się z ćwierkaniem u kawii domowej, zauważyła, że w tym czasie pozostałe zwierzęta nie zwracają na nią żadnej uwagi, a samo zwierzę zachowuje się w taki sposób, jakby w trakcie „śpiewania” nie chciało zostać dostrzeżone przez żadnego człowieka.

Czy zrozumienie odgłosów kawii domowej jest trudne?

Jeżeli jesteś przyszłym opiekunem kawii domowej, z pewnością w tej chwili zadajesz sobie pytanie, w jaki sposób uda Ci się odróżnić wszystkie odgłosy skoro jest ich całkiem sporo i wydają się podobne. Chociaż teoria może początkowo przytłaczać, odetchnij spokojnie! Im więcej czasu spędzisz ze swoim nowym towarzyszem, tym lepiej poznasz jego zwyczaje, zachowanie, a także zrozumiesz znaczenie odgłosów, jakie wydaje. Pamiętaj też, że każda kawia domowa jest inna i ma własne humorki. Z pewnością jednak po pewnym – krótkim –  czasie zrozumiesz, czego od Ciebie oczekuje.