Pierwsza wyprawka dla szynszyli

Zanim szynszyla pojawi się w naszym mieszkaniu, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i wyposażenie. Zakupy dla szynszyli warto zaplanować wcześniej, abyśmy mieli wystarczającą ilość czasu na spokojne rozeznanie się w ofertach sklepów zoologicznych. Co więcej, musimy także wiedzieć, jakiego rodzaju jedzenie dla szynszyli musi już na nią czekać w jej nowym domu.

Klatka z półkami

Klatka dla dwóch szynszyli powinna wynosić co najmniej 80x50x50 cm. Oczywiście im jest większa, tym lepiej. Jako że zwierzęta te uwielbiają skakać, klatka musi być pionowa. Istotne jest, aby znajdowały się w niej półki umożliwiające szynszylom wspinaczkę. Z reguły półki są drewniane. Lepiej unikać tych wykonanych z plastiku, ponieważ zwierzę może je pogryźć, co stanowi zagrożenie dla jego zdrowia. Pomiędzy półkami można umieścić tunele, hamaki bądź mosty, które dostarczą jeszcze więcej rozrywki naszym pupilom.

Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednie rozplanowanie wszystkich elementów. Powinny umożliwiać szynszyli swobodne przemieszczanie się zarówno w górę, jak i w dół. Co więcej, półki i pozostałe wyposażenie musi w jak największym stopniu zapewniać bezpieczeństwo aktywnym zwierzętom. Przede wszystkim ich powierzchnia nie powinna być śliska, a co więcej, sprzęt powinien odznaczać się stabilnością.

Podłoże

Na spodzie klatki najlepiej sprawdzi się pellet bądź specjalne maty DryBed, które pierwotnie zostały stworzone z myślą o pacjentach szpitali. Maty te dobrze zatrzymują wilgoć. Popularne trociny niestety dość szybko pochłaniają mocz w wyniku czego wydobywa się silny, nieprzyjemny zapach.

Domek

Szynszyle to wrażliwe zwierzęta, które potrzebują miejsca, w którym mogą zaszyć się w przypadku zagrożenia, którym może być choćby hałas. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest umieszczenie w klatce domku dla szynszyli. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby zbudowany był wyłącznie z naturalnych materiałów. Drewno nie powinno być lakierowane, jako że nasz pupil może je podgryzać.

Zabawki

W klatce warto umieścić także specjalne karuzele bądź kołowrotki dla szynszyli. Dzięki aktywności fizycznej zwierzę będzie w lepszej kondycji, a zarazem rozładuje nadmiar energii. Wybierając kołowrotek, pamiętajmy, że musi być on większy niż te, które oferowane są dla chomików. Minimalna średnica powinna wynosić 40 cm, aby zwierzątko mogło bezpiecznie z niego korzystać.

Miski

Miski na jedzenie dla szynszyli powinny być wystarczająco masywne, aby nie przewracały się w trakcie szalonych zabaw. Można zaopatrzyć się na przykład w miski ceramiczne. Nie należy kupować plastikowych, ponieważ łatwo je wywrócić, a co więcej, pojawia się ryzyko ich podgryzania.

Poidło

Poidło dla szynszyli należy przymocować w taki sposób, aby umożliwić zwierzęciu pobieranie wody w pozycji stojącej. Jest to nie tylko wygodna forma, ale także najbezpieczniejsza. Należy pamiętać, aby zmieniać wodę co najmniej raz na dobę. Oznacza to, że poidełko dla gryzonia nie musi być zbyt duże.

Paśnik

W paśniku umieszczamy siano dla gryzoni. Na rynku dostępne są różnego rodzaju paśniki. Najlepsze są jednak materiałowe oraz drewniane. Metalowe paśniki posiadające pręty mogą narazić naszego pupila na urazy. Paśnik można zamontować od zewnętrznej strony w taki sposób, aby szynszyla nie mogła do niego wejść lecz jedynie pobierać pokarm. Należy pamiętać, że sianko dla gryzoni stanowi podstawę ich diety i zawsze powinno być dla nich dostępne.

Pojemnik na piasek do kąpieli

Szynszyle uwielbiają dbać o swoją higienę poprzez tarzanie się w piasku. Najlepszy piasek dla szynszyli  to ten drobno zmielony, który dodatkowo wzbogacony został o składniki mineralne. Dzięki tego rodzaju kąpielom, sierść szynszyli postaje zdrowa i lśniąca. Piasek wsypujemy do wcześniej zakupionego pojemnika. Do wyboru mamy różnego rodzaju wanienki, a także kule uniemożliwiające rozsypywanie piasku po klatce.

Transporter

Stanowi konieczność ze względu na to, że nasza szynszyla powinna odbywać regularne kontrole u lekarza weterynarii. Dobrze, jeśli transporter dla szynszyli nie będzie zbyt ciężki, ale jednocześnie musi zostać wykonany z materiału, który nie jest możliwy do przegryzienia.

Jedzenie dla szynszyli

  • Siano dla gryzoni

    Stanowi podstawę diety gryzonia. Szynszyla musi mieć dostęp do wysokiej jakości sianka przez cały czas. Gdzie kupić siano dla gryzoni? Najlepiej od producenta, który jest odpowiedzialny za cały proces produkcji. Siano dla gryzoni i królików powinno pochodzić z ekologicznych łąk, które położone są z dala od obiektów przemysłowych, a także dróg. Ważne jest, aby było zbierane w bezdeszczowe dni. Istotny jest także sposób przechowywania. Dlatego właśnie siano z supermarketu zwykle nie nadaje się do jedzenia dla gryzoni. Najczęściej jest zakurzone, a na spodzie może występować pleśń.

    Na rynku dostępne są różne rodzaje siana dla gryzoni – siano łąkowe, tymotka czy sianko z dodatkami w postaci kwiatów bądź ziół. Jeżeli jeszcze nie znasz preferencji swojego pupila, na początku warto jest nabyć kilka mniejszych paczek. Dzięki temu zaobserwujesz, które z nich są dla niego smaczniejsze.

    Dlaczego szynszyla musi jeść siano dla gryzoni? To ono zapewnia prawidłową pracę układu pokarmowego oraz dostarcza wartościowych składników odżywczych. Ponadto, siano dla gryzonia pełni niezwykle istotną rolę poprzez ścieranie stale rosnących zębów.
  • Granulat dla szynszyli
    Jeżeli nasza szynszyla była dotychczas karmiona granulatem – przez hodowcę bądź w fundacji, warto po rozmowie z dotychczasowymi opiekunami nabyć karmę tego samego producenta. Jednak podczas najbliższej wizyty u lekarza weterynarii, powinniśmy poruszyć ten temat. Dzięki temu dieta gryzonia zostanie dopasowana do jego konkretnych potrzeb.
  • Zioła dla gryzoni
    Warto już zawczasu zaopatrzyć się w zioła dla szynszyli. Są niezwykle zdrowe, a w dodatku stanowią prawdziwy przysmak dla gryzoni. Pamiętajmy jednak, aby nie przekraczać zalecanej dawki. Co więcej, każde zioło dla gryzonia wprowadzajmy stopniowo i w niewielkiej ilości. Oprócz ziół, bardzo polecane są także kwiaty oraz liście, które także można znaleźć w sklepach specjalizujących się w produkcji i sprzedaży jedzenia dla gryzoni i królików.