Decyzja o nabyciu królika nie powinna być spontaniczna. Wbrew pozorom króliki wymagają dość sporej uwagi. Należy stale utrzymywać ich przestrzeń w czystości, pamiętać o regularnych badaniach oraz zaopatrywać się w dobrej jakości siano dla królików, aby nasze zwierzę jak najdłużej cieszyło się zdrowiem. Nie bez znaczenia jest nasz budżet oraz przestrzeń, jaką jesteśmy w stanie wygospodarować dla przyszłego pupila.
Zwierzę stadne
Królik jest zwierzęciem stadnym. Co to oznacza? Mianowicie potrzebuje kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku. Kot, kawia domowa czy chomik nie zastąpią drugiego królika. Tak samo człowiek nie jest w stanie porozumiewać się ze zwierzęciem jego unikalną mową – także mową ciała. Króliki, które żyją pojedynczo zwykle mają znacznie mniej energii. Wynika to głównie z braku chęci do zabawy, jako że nie mają kompana z którym mogą się ścigać, skakać i wspólnie odkrywać nowe przestrzenie. Dlatego króliki często nawzajem mobilizują się do wspólnej aktywności.
Samotny królik to nie tylko ospały królik, ale także zwierzę, które gorzej znosi stres, a warto pamiętać, że stworzenia te są niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany w postaci gości w mieszkaniu, przeprowadzki czy wizyty u lekarza. Jak wiadomo, razem jest zawsze raźniej. Dzięki towarzyszowi, nasz uszak z pewnością będzie spokojniejszy. Co więcej, często zauważa się także, że chore osobniki szybciej wracają do zdrowia, jeśli mają towarzystwo drugiego królika. Przede wszystkim ma to związek z większą aktywnością fizyczną, a tym samym wzmożonym apetytem.
Jeżeli masz obawy, że dwa króliki zajmą za dużo miejsca, zwróć uwagę na to, że tak naprawdę już jeden królik wymaga dość sporej przestrzeni.
Przestrzeń
To naprawdę istotna kwestia. Przyjmuje się, że dla dwóch królików miniaturowych minimalne wymiary klatki to ok. 150 x 70 cm. Rozwiązaniem są także klatki modułowe oraz kojce, dzięki którym uszak zyskuje więcej swobody. Poza tym kojec można z łatwością przenieść do ogrodu, gdzie po jego dokładnym zabezpieczeniu przed ucieczką, zwierzę może w nim hasać, jeśli tylko dopisze odpowiednia pogoda.
Pamiętaj jednak, że królik musi mieć możliwość swobodnego biegania i skakania. Dlatego przez co najmniej kilka godzin dziennie powinien móc poruszać się po większej przestrzeni. W tym celu najłatwiej jest wydzielić dla niego miejsce w większym pokoju. Należy jednak zabezpieczyć wszelkie niebezpieczne elementy, ale także te, które chcemy uratować. Dlaczego uratować? W tym miejscu przechodzimy do następnego, bardzo istotnego punktu.
Zniszczenia
Wypuszczając naszego małego uszaka z klatki, musimy liczyć się z tym, że wyposażenie mieszkania niekoniecznie pozostanie w nienaruszonym stanie. To samo dotyczy pozostawionej odzieży. Króliki mogą podgryzać różne elementy, jakie spotkają na swojej drodze. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku elektroniki i innych bardziej niebezpiecznych dla zdrowia zwierzęcia przedmiotów.
Warto także wspomnieć o potrzebach fizjologicznych. Należy odpowiednio zabezpieczyć konkretne miejsca, aby uchronić od szkód podłogę. Szczególnie, jeśli nasz królik nie jest wykastrowany, zapach może okazać się bardzo silny i trudny do usunięcia. Oczywiście możemy naszego królika nauczyć kuwetowania, co znacznie ułatwi nam życie.
Wizyty u weterynarza
Nawet jeżeli nasz królik jest okazem zdrowia, kontrolne wizyty u lekarza weterynarii stanowią konieczność. Należy bowiem regularnie sprawdzać przede wszystkim stan uzębienia, aby móc w porę zareagować. W odwrotnym przypadku koszty leczenia mogą okazać się niezwykle wysokie. Choroby stomatologiczne zawsze postępują, więc szybka reakcja jest bardzo ważna.
Króliki mają wrażliwe układy pokarmowe. Niepozorna biegunka może skończyć się dla nich tragicznie. Musimy liczyć się z tym, że w przypadku nagłej potrzeby będziemy zmuszeni do wydania większej kwoty na ewentualne leczenie. Taka sytuacja dotyczy jednak posiadania każdego zwierzęcia. Jeżeli nie mamy żadnych oszczędności, może nam być niezwykle trudno pozyskać środki na wyleczenie naszego przyjaciela.
Dodatkową, ale bardzo ważną kwestią jest także zorientowanie się zawczasu, czy w naszej okolicy znajduje się lekarz weterynarii specjalizujący się w leczeniu małych zwierząt, takich jak króliki. Większość lekarzy, która na co dzień ma do czynienia przede wszystkim z psami i kotami, z reguły nie posiada doświadczenia w leczeniu innych zwierząt.
Wyjazdy
Jeżeli jesteś osobą, która często podróżuje, musisz zastanowić się, czy będziesz w stanie znaleźć osobę, która odpowiedzialnie zajmie się zwierzęciem na czas Twojej nieobecności. Taka osoba powinna także potrafić zauważyć symptomy choroby, aby móc natychmiast zareagować. Rozwiązaniem jest wynajęcie petsittera, czyli osoby, która profesjonalnie opiekuje się określonymi zwierzętami. W tym przypadku należy jednak liczyć się z poniesieniem większych kosztów.
Króliki żyją średnio ok. 7-10 lat. Osoby, które planują studia w innym mieście bądź kraju, powinny wziąć ten fakt pod uwagę. Często kluczowe jest rozeznanie się, czy na czas tak długiej nieobecności, znajdziemy osobę, która podejmie się opieką nad naszym zwierzęciem.
Alergie
Zanim zdecydujemy się na uszaka, należy upewnić się, że nikt z osób przebywających w domu nie ma alergii na królika. Czasami rozwiązaniem okazuje się być odczulanie lecz jest to długotrwały proces, a co więcej, nie każdy może chcieć się na to zdecydować. Oprócz sierści, u domowników może występować także alergia na pyłki traw, które stanowią podstawę żywienia królika. Objawy alergii mogą być natomiast bardzo niebezpieczne. Warto zrobić specjalne testy lub wybrać się do hodowli, aby sprawdzić, czy któregoś z domowników nie dotyczy właśnie taki problem.
Dziecko, a królik
Z pewnością nie należy podejmować decyzji o kupnie wyłącznie z uwagi na dziecko. Nie można też oczekiwać, że dziecko będzie regularnie sprzątało po zwierzęciu i że nie znudzi się nim po dwóch tygodniach. Przede wszystkim to my musimy chcieć opiekować się królikiem. Uszaki nie są też najlepszym towarzystwem dla mniejszych dzieci, które przypadkowo mogą je zbyt mocno chwycić lub nieodpowiednio podnieść. Należy pamiętać, że króliki to wrażliwe i płoche zwierzęta, które zbyt duży stres może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Dieta królika
Jedzenie dla królika to kolejny koszt, jaki należy uwzględnić w domowym budżecie. Podstawą jest wysokiej jakości siano dla królika. Powinno pochodzić ze sprawdzonego źródła, najlepiej ze sklepu, który specjalizuje się w produktach związanych z żywieniem królików i gryzoni. Sianko dla królików, jakie znajduje się nieraz w supermarketach, zwykle jest zakurzone, a co więcej, od spodu może być już wilgotne ze względu na nieprawidłowe przechowywanie.
W diecie królików czasami pojawia się także granulat. Granulat dla królików powinien składać się wyłącznie z naturalnych składników. Co więcej, nie powinien zawierać zboża ani cukru. Granulat dla królika w który chcemy się zaopatrzyć, powinien być wysokiej jakości, aby dostarczał wszystkich niezbędnych witamin.
Dieta dla królika powinna być jednak bardziej różnorodna. W celu dostarczenia zwierzęciu wartościowych składników odżywczych, należy uwzględnić w niej produkty, takie jak liście, kwiaty, a przede wszystkim zioła dla królików. Stanowią one bogactwo cennych minerałów. Co więcej, zioła dla królika wykazują działanie zdrowotne. W zależności od określonego rodzaju, mogą wspomagać układ pokarmowy, oddechowy czy na przykład wzmacniać odporność.
Należy pamiętać, że sianko dla królika musi być podawane stale. Warto już wcześniej rozeznać się w cenach określonych produktów, a także z informacjami na temat właściwej diety królików, aby odpowiednio przeanalizować miesięczne wydatki związane z jedzeniem dla królika.
Charakter królika
Jeżeli kupno królika umotywowane jest jedynie jego wyglądem (bo przecież to słodka puchata kulka, której ciężko się oprzeć), lepiej od razu porzucić ten zamiar. Króliki to z reguły wielcy indywidualiści. Nie każdy z nich lubi być głaskany lub brany na ręce. Raczej też nie przyłączą się do naszych aktywności. Mogą pozwolić (lub nie) na to, abyśmy z bliska je obserwowali. Czasami oswojenie królika może zająć nam bardzo dużo czasu, co wymaga także sporej cierpliwości.
Opieka nad królikiem to nie tylko przyjemność ze wspólnego spędzania czasu, ale także obowiązki. Decyzja dotycząca nabycia uszaka zawsze powinna zostać poprzedzona dogłębną analizą. Nie bez znaczenia jest także budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z leczeniem lub jedzeniem dla królika.