Adopcja królika lub gryzonia to ofiarowanie kochającego domu dla porzuconego zwierzęcia. Jak wygląda proces adopcji? Jakich pytań możemy się spodziewać? Czy istnieją alternatywne rozwiązania dla standardowej adopcji?
Dlaczego warto adoptować królika bądź gryzonia?
Poprzez adopcję jesteśmy w stanie otoczyć opieką zwierzę, które wcześniej zostało odtrącone. Ogromną zaletą adopcji królików i gryzoni jest fakt, że możemy dokładnie poznać charakter naszego przyszłego pupila. Opiekunowie są w stanie poinformować nas o wielu istotnych kwestiach, także zdrowotnych. Co więcej, mamy pewność, że nie wspieramy biznesu opartego na pseudohodowli, a tym samym dokładamy naszą cegiełkę mającą na celu poprawę sytuacji wszystkich osobników danego gatunku.
Proces adopcyjny królika i gryzonia
Przede wszystkim należy pamiętać, że w różnych fundacjach proces adopcji królika lub gryzonia może wyglądać nieco inaczej. Zawsze należy zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie internetowej danej organizacji.
Formularz adopcyjny
Każda zainteresowana adopcją osoba musi na samym początku wypełnić formularz adopcyjny. Jest on zwykle umieszczony na stronie internetowej danej organizacji. Formularz ten pozwala sprawdzić wolontariuszom, czy osoba, która ubiega się o sprawowanie opieki nad zwierzęciem, ma do tego odpowiednie warunki. Co więcej, także my sami odpowiadając na dziesiątki pytań możemy zobaczyć, czy rzeczywiście posiadamy wystarczającą wiedzę, a także warunki do tego, aby zaopiekować się królikiem lub gryzoniem.
Zakres pytań, z jakim najczęściej mamy do czynienia wypełniając formularz adopcyjny prezentuje się następująco:
- Dane osobowe
W tym adres pod którym będzie mieszkał królik lub gryzoń.
- Informacje dotyczące pracy bądź studiów
Pytanie odnośnie sytuacji zawodowej. - Warunki związane z miejscem zamieszkania
Tutaj pojawiają się pytania odnośnie tego, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, w bloku czy może w akademiku. Często zadawane jest także pytanie dotyczące posiadania ogrodu. Czasami należy też określić, czy mieszkanie jest naszą własnością. - Informacje odnośnie pozostałych domowników
Znaczenie ma przede wszystkim wiek dzieci oraz to, czy któryś z domowników jest uczulony na sierść lub siano dla królików i gryzoni.
- Pytania odnośnie naszych oczekiwań
Tutaj możemy napisać o tym, w jakim wieku powinien być nasz pupil, jakiej płci, a także na jakim charakterze nam zależy. Można też wspomnieć, czy interesuje nas konkretne zwierzę, jakie aktualnie znajduje się w fundacji. Ponadto, z reguły należy wyjaśnić, dlaczego chcemy dokonać adopcji.
- Doświadczenie związane ze zwierzętami
Pytania odnośnie poprzednich królików bądź gryzoni. Z reguły należy podać wiek, w jakim zmarły oraz informację na temat tego, czy zostały wykastrowane. Co więcej, w tym miejscu wpisuje się także aktualnie posiadane zwierzęta.
- Opieka nad nowym pupilem
Jest to w zasadzie najważniejszy punkt. Padają tutaj pytania, takie jak:
– jakie jedzenie dla królika lub gryzonia będziemy podawać naszemu pupilowi oraz z jaką częstotliwością,
– jak często będzie zmieniane podłoże,
– jakiej wielkości będzie klatka lub kojec,
– jak często i na jak długo zwierzę będzie z niej wypuszczane,
– na jak dużej powierzchni pupil będzie mógł swobodnie się poruszać,
– czy zwierzę zostanie wykastrowane,
– czy zwierzę będzie szczepione i odrobaczane,
– jak często będziemy udawać się na wizyty kontrolne do lekarza weterynarii,
– czy w naszej okolicy jest lekarz zajmujący się królikami bądź gryzoniami,
– jaką część budżetu jesteśmy w stanie wydać na miesięczne potrzeby naszego zwierzaka,
– co zrobimy ze zwierzęciem na czas naszego wyjazdu.
- Obowiązujące zakazy
Musimy poświadczyć, że jesteśmy w pełni świadomi tego, że adoptowany królik nie może zostać przez nas oddany innej osobie, sprzedany, zabity w celu pozyskania mięsa lub futra, nie może być wykorzystywany podczas tresury psów myśliwskich, celowo rozmnażany ani nie można prowadzić na nim eksperymentów i testów laboratoryjnych.
Po wypełnieniu formularza
Po tym, gdy wypełniony formularz odeślemy do danej organizacji, otrzymamy informację odnośnie możliwości zorganizowania spotkania. Z punktu widzenia fundacji, wizyta pozwala poznać osoby pragnące zaadoptować zwierzę. Podczas rozmowy zazwyczaj ponownie padają pytania, które pojawiły się już w formularzu. Wszystko to ma na celu upewnienie się, czy zwierzę otrzyma właściwą opiekę. Często taka rozmowa aranżowana jest w domu przyszłego opiekuna, co pozwala sprawdzić w jakich warunkach będzie mieszkało zwierzę.
Spotkanie z osobami opiekującymi się zwierzętami w danej organizacji jest także świetną okazją na rozwianie wszystkich naszych wątpliwości. Możemy liczyć na to, że zostaniemy dokładnie poinformowani na temat tego, jak często odwiedzać lekarza weterynarii, jakie akcesoria koniecznie muszą znaleźć się w klatce czy też jak wygląda prawidłowa dieta dla królików bądź gryzoni. Dowiemy się także szczegółów na temat naszego przyszłego pupila.
Umowa adopcyjna
Stanowi dokument bez którego adopcja zwierzęcia nie jest możliwa. Może znaleźć się w niej warunek związany z kastracją lub sterylizacją królika bądź gryzonia. Należy pamiętać, że fundacja ma prawo do sprawdzania stanu zdrowia zwierzęcia po zakończonej adopcji. W tym celu może zostać umówiona wizyta kontrolna. Jeżeli pupil będzie zaniedbany, może zostać odebrany opiekunowi. Ponadto, w każdym momencie możemy zostać poproszeni o aktualne zdjęcia oraz informacje związane z naszym zwierzęciem. Oznacza to, że zawsze musimy poinformować organizację o tym, że na przykład zmieniliśmy numer telefonu.
Wirtualna adopcja
Na czym polega wirtualna adopcja królików i gryzoni? Stanowi doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie mają warunków na to, aby przygarnąć zwierzaka pod swój dach. Zwykle należy w tej sprawie skontaktować się poprzez formularz lub mailowo. Informacje na temat wirtualnych adopcji zazwyczaj można łatwo znaleźć na stronie internetowej organizacji. Wysokość kwoty, jaką chcemy wpłacać zależy od nas. Czasami ustalony jest jej minimalny poziom, który zazwyczaj wynosi ok. 20 zł. Pieniądze te przeznaczane są na jedzenie dla królika lub gryzonia, a także leki i wyposażenie. Z wirtualnej adopcji w każdej chwili można zrezygnować.
Dom tymczasowy
Każdy, kto posiada odpowiednie warunki dla królika lub gryzonia, ale na przykład często wyjeżdża albo planuje w ciągu najbliższych lat wyjazd na studia do innego miasta bądź kraju, może zostać domem tymczasowym. W takim przypadku fundacja zwykle dostarcza wyposażenie w postaci klatki, poidła, misek i transportera. W zależności od posiadanych środków, może także zaopatrywać opiekuna w siano dla królików lub gryzoni oraz karmę. Jednak najczęściej za kupno jedzenia dla królika lub gryzonia odpowiada dom tymczasowy. Koszty usług weterynaryjnych także pokrywane są przez organizację. Opiekun zawsze musi poinformować fundację o wszelkich problemach zdrowotnych zwierzęcia. Minimalny termin na jaki można stać się domem tymczasowym dla królika lub gryzonia uzgadniany jest z organizacją. Zazwyczaj jednak jest to miesiąc.