Zioła, liście i kwiaty na problemy zdrowotne królików i gryzoni

natural cosmetics, cosmetics, wellness

Zioła, liście i kwiaty są nie tylko smacznym przysmakiem, ale również niezwykle wartościowym dodatkiem do jedzenia dla królika lub gryzonia. Znając ich lecznicze właściwości można pomóc swojemu zwierzęciu w przypadku wielu różnych problemów zdrowotnych, takich jak wzdęcia, gorączka czy kaszel.

Lecznicza moc ziół, kwiatów i liści

Rośliny o leczniczym działaniu to prawdziwe dobrodziejstwo dla naszych królików i gryzoni. Każde zioło, kwiat lub liść ma określone właściwości, które mogą pomóc podczas konkretnych problemów zdrowotnych. Z reguły jedna roślina sprzyja leczeniu kilku różnych schorzeń – na przykład liść maliny pomaga zarówno podczas biegunki, kaszlu, jak i gorączki. Co więcej, zioła, kwiaty i liście stanowią nie lada smakołyki dla każdego królika, szynszyli czy kawii domowej.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku niepokojących objawów, stosowanie ziół, kwiatów bądź liści dla królików i gryzoni nie zastępuje wizyty u lekarza weterynarii. Rośliny mogą wspomagać leczenie lub być stosowane profilaktycznie. Co więcej, jeśli zwierzę przyjmuje leki, warto spytać weterynarza, czy w trakcie kuracji można jednocześnie podawać zioła. Czasami może się okazać, że niektóre lekarstwa nie powinny być z nimi łączone.

Odpowiednia dawka i proporcje

Zanim nasz królik lub gryzoń otrzyma określone zioła, liście czy kwiaty, zapoznajmy się z informacjami na temat tego, jak często i w jakiej ilości mogą być podawane. Czasami dawkowanie może różnić się w zależności od tego, czy nasze zwierzę jest chore czy też zioło serwowane jest tylko profilaktycznie lub jako smakołyk. Starajmy się nie przekraczać zalecanej dawki, aby uniknąć przejedzenia. Pamiętajmy, że zioła bądź kwiaty mogą stanowić jedynie dodatek do diety królika i gryzonia, która opiera się na sianie.

Warto także zwrócić uwagę na odpowiedni dobór ziół. Niektóre z nich zawierają dużą ilość wapnia. W takim przypadku należy podawać je razem z ziołami wykazującymi właściwości moczopędne, aby jego nadmiar został usunięty z organizmu. Tak samo w przypadku ziół bogatych w dużą ilość garbników (m.in. niszczących bakterie) – powinno się je mieszać razem z tymi, które zawierają śluzy roślinne stanowiące warstwę ochronną dla błon śluzowych.

Skąd wziąć zioła dla królików i gryzoni?

Jeżeli posiadamy odpowiednią wiedzę, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sami zerwali zioła, kwiaty czy liście. Jednak warto zwrócić uwagę na to, aby pochodziły z czystych ekologicznie łąk lub sadów, które położone są z dala od dróg i obiektów przemysłowych. Pamiętajmy, aby zebrane samodzielnie zioła dla królika czy gryzonia najpierw umyć, a następnie dokładnie wysuszyć.

W przypadku, gdy nie mamy dostępu do roślin albo nie jesteśmy pewni ich gatunków, doskonałym rozwiązaniem jest pozyskanie ich ze sprawdzonego sklepu. Można kupić zarówno pojedyncze gatunki ziół, kwiatów i liści, jak i odpowiednio zbilansowane mieszanki. Wybierajmy produkty, w przypadku których producent pokarmu dla gryzoni i królików informuje o tym, że pochodzą z ekologicznych łąk, które nie są pryskane. Dzięki temu zyskujemy pewność, że liście, kwiaty lub zioła dla królików i gryzoni są odpowiedniej jakości.

Jak przechowywać zioła dla królika i gryzonia?

Suszone zioła dla królika czy gryzonia powinno przechowywać się w szczelnych, najlepiej szklanych opakowaniach. Słoiki należy umiejscowić z dala od wszelkich źródeł wilgoci. Co więcej, nie powinny być wystawione na działanie szkodliwych promieni słonecznych. W tym celu dobrze, jeśli nasze zioła dla królika bądź gryzonia umieścimy w opakowaniach z brązowego szkła, które zapewni dodatkową ochronę.

Zioła dla królika i gryzonia nie powinny być przechowywane w woreczkach lub papierowych torebkach. Zazwyczaj nie stanowią one wystarczającej ochrony przed molami, temperaturą, promieniami słońca, a także zmianami związanymi z poziomem wilgotności, jaki występuje w mieszkaniu.

Ważne jest, aby zioła dla królika czy gryzonia były regularnie przez nas kontrolowane. Wraz z upływem czasu tracą bowiem swoje właściwości zdrowotne. Generalnie określa się, że minimalny termin przydatności wynosi co najmniej 6 miesięcy. To, jak długo zioła dla królika i gryzonia będą zdatne do podania w dużej mierze zależy od tego, czy prawidłowo będziemy je przechowywać. To, co powinno nas zaniepokoić to przede wszystkim oznaki pleśni oraz wilgoć.

Przykładowe kwiaty, liście i zioła dla królika i gryzonia stosowane przy określonych problemach zdrowotnych

Biegunka

Babka lancetowata, ziele krwawnika, liść czarnej porzeczki, liść maliny

Wzdęcia

Ziele dziurawca, ziele krwawnika, ziele melisy, ziele mięty, liść maliny

Stany zapalne

Ziele dziurawca, ziele młodego jęczmienia, liść podbiału, ziele chabra bławatka, liść czarnej porzeczki, liść maliny, liść truskawki, kwiat nagietka, ziele krwawnika

Kaszel i katar

Babka lancetowata, kwiat lipy, liść maliny, ziele krwawnika, liść czarnej porzeczki

Anemia

Liść mniszka lekarskiego, ziele młodego jęczmienia, liść truskawki, ziele pokrzywy

Problemy trawienne

Ziele krwawnika, ziele mięty, liść i kwiat lipy, liść maliny, ziele pokrzywy

Gorączka

Kwiat lipy, ziele melisy, ziele skrzypu polnego, liść maliny

Wypadająca sierść

Ziele pokrzywy, ziele skrzypu

Stres

Ziele melisy, kwiat lipy

Słaba odporność

Ziele pokrzywy, liść i kwiat lipy, kwiat nagietka, liść maliny

Choroby układu moczowego

Ziele oregano, ziele chabra bławatka, ziele skrzypu, liść czarnej porzeczki

Choroby wątroby

Liść truskawki, kwiat nagietka

Oczyszczanie organizmu z toksyn

Ziele młodego jęczmienia, ziele pokrzywy, babka lancetowata

Brak apetytu

Ziele dziurawca, ziele krwawnika, ziele mięty

Cukrzyca

Ziele młodego jęczmienia, liść truskawki

Nadwaga

Liść maliny, ziele skrzypu