Zdrowe smakołyki vs zwierzęcy fast food

chinchilla, rodent, pet

W sklepach zoologicznych czy supermarketach można znaleźć masę przekąsek dla królików i gryzoni. Z reguły są to smakowicie wyglądające ciasteczka czy rożki obok których nie każdy potrafi przejść obojętnie. Niestety tego rodzaju produkty mogą okazać się groźne dla zdrowia naszych pupili. Równie złym rozwiązaniem jest podawanie królikom i gryzoniom żywności wysoko przetworzonej w postaci chipsów, krakersów lub słodyczy. Na szczęście z powodzeniem możemy zastąpić tego typu produkty wieloma innymi zdrowymi smakołykami.

Dlaczego podajemy królikom i gryzoniom śmieciowe jedzenie?

Za podawaniem niezdrowych przekąsek kryją się różne powody. Często opiekun królika czy gryzonia traktuje je jako nagrodę albo ufa, że dzięki temu zaskarbi sobie większe zaufanie pupila. Czasami też wydaje nam się, że skoro my zajadamy się czekoladą lub paluszkami, naszemu zwierzęciu też „coś się od życia należy”. Ale czy na pewno nasz królik lub gryzoń będzie rozmyślał o krakersach i ciastkach? Co więcej, czy naprawdę musi poznawać smak niezdrowego pokarmu?

Warto uzmysłowić sobie, że człowiek decydując się na zjedzenie niezdrowej przekąski, robi to z własnej woli. Królik lub gryzoń, który jest pod naszą opieką, nie ma wpływu na wybór pokarmu, jaki od nas otrzyma. Każda decyzja dotycząca podania określonego produktu zależy wyłącznie od nas. Dlatego warto zastanowić się, czy aby na pewno chcemy świadomie włączać do diety nieodpowiednie dla królika lub gryzonia pożywienie.

„Od czasu do czasu nie zaszkodzi!” Czy rzeczywiście tak jest? Niestety nie zawsze…  Tak naprawdę za każdym razem, gdy podajemy zwierzęcy fast food, musimy liczyć się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Króliki i gryzonie mają niezwykle wrażliwe układy pokarmowe. W ich przypadku choćby wzdęcia czy biegunka mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Co więcej, czasami pomimo braku objawów, naszemu pupilowi może i tak doskwierać ból brzucha o którym nawet nie będziemy wiedzieć.

Jak odróżnić zdrowe pożywienie od nieodpowiedniego?

Jeżeli kupujemy gotowy produkt ze sklepu, przede wszystkim trzeba dokładnie przeczytać skład. Odpowiedni to taki, który jest krótki i zawiera same naturalne składniki. Musi być konkretny, a więc określenia typu „produkty pochodzenia roślinnego” powinny nas zniechęcać do zakupu. Bez względu na to, jak bardzo lśniącą sierść zapewnia producent, zawsze kierujmy się wyłącznie etykietą.

Wśród produktów, których bezwzględnie nie powinniśmy podawać naszym królikom i gryzoniom jest wysoko przetworzona ludzka żywność w postaci wszelkich słonych i słodkich przekąsek. Jednak szkodliwe smakołyki znajdziemy też w sklepie zoologicznym. Zaliczają się do nich pełne cukru kolby dla gryzoni, rożki, a także dropsy i ciasteczka, które składają się głównie z cukru, wyrobów mącznych i mleka.

Zdrowe przekąski dla szynszyli

Przysmaki dla szynszyli powinny być naturalne i odpowiednio wysuszone. Obecnie na rynku panuje łatwy dostęp do produktów pochodzących z ekologicznych łąk i pól. Do zdrowych przekąsek dla szynszyli zdecydowanie możemy zaliczyć suszone zioła, w tym mieszanki ziołowe, które mogą składać się nawet z kilkunastu rodzajów różnych ziół. Zioła dla szynszyli to bogactwo smaku i wartości odżywczych.

Szynszyla z pewnością ucieszy się także z suszonych płatków kwiatów (takich jak np. mniszek, chaber, nagietek) oraz gałązek, które zapewnią jej świetną rozrywkę. Odpowiedni jest także korzeń mniszka czy łodyga topinamburu. Nie należy podawać przysmaków zawierających orzechy, rodzynki, zboże, mleko bądź cukier.

Smakołyki dla królika

Zdrowe przekąski dla królika powinny zawierać cenne składniki odżywcze, które zapewnią długie życie naszemu pupilowi. Idealne smakołyki dla królika to korzenie i bulwy (np. korzeń mniszka, cykorii, topinambur), a także gałązki drzew i krzewów (np. jabłoń, aronia, grusza, wierzba, głóg), które mają dobroczynny wpływ na zęby i zarazem zapewnią rozrywkę naszemu podopiecznemu.

Przysmakiem dla królika będą także owoce. Powinny być podawane rzadko i w bardzo małych ilościach. Doskonale sprawdzi się np. jabłko, gruszka czy banan, którego większość królików wprost uwielbia. Jednak trzeba pamiętać o jego kaloryczności i ograniczyć się do jednego małego plasterka. Świetnym smakołykiem są także zioła i płatki kwiatów. Wiele z nich ma także określone właściwości lecznicze. Królikom jako przekąsek nie należy podawać lizawek solnych, orzechów ani kwiatów domowych, które często są toksyczne.

Idealne przekąski dla kawii domowych

Kawie domowe uwielbiają różnego rodzaju zioła, dzięki czemu z powodzeniem można potraktować je jako ich przysmak. Co więcej, doskonale wpływają na ich zdrowie. Rodzajów ziół, jakie można im podawać jest tak wiele, że z łatwością można stworzyć dla nich bardzo atrakcyjną dietę.

Niezwykle smacznym przysmakiem są także owoce (np. jabłko, gruszka, malina, banan, ananas). Jednak ze względu na zawarty w nich cukier, kawie domowe powinny otrzymywać je rzadko i tylko w małych ilościach. Sprawdzą się również osuszone pędy i liście. Lepiej natomiast unikać podawania orzechów i migdałów, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu kawii domowej.

Odpowiednia ilość

Bez względu na to, czy w ramach przekąski serwujesz swojemu zwierzęciu zioła, płatki kwiatów bądź owoce, zawsze pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej ilości. Dowiedz się także, jak często konkretny produkt może być podawany. Niektóre zioła wykazują typowo lecznicze właściwości przez co zwierzęta mogą spożywać je tylko od czasu do czasu. Spore ograniczenia dotyczą także owoców, które zawierają cukier. Mogą być podawane jedynie w małych ilościach i niezbyt często.

Dlaczego warto podawać królikom i gryzoniom naturalne smakołyki?

Przede wszystkim są one bezpieczne dla zdrowia naszego pupila. Regularne podawanie śmieciowego jedzenia skraca życie i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Natomiast nawet jednorazowe zaserwowanie wysoko przetworzonych łakoci może skończyć się pilną wizytą u weterynarza. Co więcej, nawet jeśli zwierzę już jadło ileś razy np. słone paluszki i teoretycznie nie zaobserwowaliśmy żadnych niepokojących objawów, nie jest to gwarancją, że po kolejnym razie znowu wszystko będzie dobrze.

Czy warto ryzykować zdrowie naszego małego przyjaciela? Tym bardziej, że smakołykiem dla królika lub gryzonia są zioła, kwiaty czy czasami owoce, korzenie bądź gałązki. Tak naprawdę stanowią dla nich niesamowity przysmak, a do tego są bezpieczne.