Pierwsza pomoc dla królika i gryzonia

Nie zawsze mamy możliwość natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii. Dlatego warto poznać podstawowe sposoby na udzielenie pomocy naszym królikom i gryzoniom w przypadku nagłych problemów zdrowotnych, takich jak biegunka, przegrzanie czy spożycie trucizny.

Jak przeprowadzić pierwszą pomoc dla królika lub gryzonia?

Przyjrzyj się klatce piersiowej oraz nozdrzom. Jeżeli zwierzę nie oddycha, połóż je na boku i wyciągnij jego szyję. Przy zastosowaniu gazy bądź chusteczki, delikatnie wdmuchaj powietrze do ust i nosa pupila. Twoje usta powinny obejmować usta i nos zwierzaka. Cały czas uważnie patrz na klatkę piersiową. Jeżeli wciąż się nie porusza, spróbuj wprowadzić więcej powietrza. Wykonuj wdechy co 5 sekund.

W celu sprawdzenia bicia serca, przyłóż dwa palce do klatki piersiowej na wysokości łokcia, po lewej stronie. Jeżeli akcja serca została zachowana, kontynuuj sztuczne oddychanie – pamiętaj, że wdechy powinny być wykonywane co 5 sekund. W przypadku, gdy nie wyczuwasz bicia serca, obejmij palcem wskazującym i kciukiem klatkę piersiową zwierzęcia. Uciskaj 2 razy na sekundę. Co 30 sekund sprawdzaj, czy serce zaczęło już bić. Jednocześnie co 5 sekund wykonuj wdech.

Postaraj się w międzyczasie zorganizować pomoc. Możesz zadzwonić do lekarza weterynarii lub poprosić, aby osoba w pobliżu zrobiła to za Ciebie. Pamiętaj, że każda minuta ma znaczenie.

Pomoc dla królika lub gryzonia w nagłych przypadkach

Poniższe rady mają służyć jedynie doraźnej pomocy. Każdą sytuację należy skonsultować z lekarzem weterynarii, który podejdzie indywidualnie do potrzeb naszego zwierzęcia.

Przegrzanie

Przede wszystkim może dotknąć króliki, które latem przebywają w zagrodzie na powietrzu. Jak rozpoznać przegrzanie? Do najczęstszych objawów należy przyspieszony oddech, apatia, problemy z równowagą, podwyższona temperatura, brak apetytu oraz wzmożone ślinienie się. Pod żadnym pozorem nie polewaj królika czy gryzonia zimną wodą ani nie obkładaj go lodem. Najpierw przenieś zwierzę w chłodne miejsce. Następnie zimną wodą (możesz użyć do tego kawałka materiału) zmocz uszy, ogon, pachy i pachwiny. Możesz zastosować podkłady chłodzące, ale muszą zostać owinięte np. ręcznikiem, aby zwierzę nie doznało szoku. Najlepiej, jeśli zadzwonisz do lekarza, aby na bieżąco mógł podawać Ci wskazówki zależne od aktualnego stanu pupila. Jeżeli temperatura nie spada, bezwzględnie zawieź królika lub gryzonia do lecznicy.

Biegunka

Przede wszystkim groźna jest dla zwierząt młodych. Podczas biegunki zwierzę może dostawać jedynie siano i ewentualnie granulat. Woda do picia powinna być świeża i przegotowana. Należy też często wymieniać ściółkę w klatce. Próbkę kału warto zanieść do weterynarza, aby mógł ją zbadać. Można włożyć ją do foliowej torebki albo czystego słoika, a następnie przechowywać w lodówce. Podajmy lek probiotyczny – w przypadku królików najlepiej pół kapsułki, a jeśli problem dotyczy gryzoni, odpowiednią porcją będzie 1/4. Można podać Smectę wymieszaną z wodą – 1/4 saszetki dla królika lub 1/6 dla kawii domowej bądź szynszyla oraz 1/8 dla małych gryzoni. Pamiętaj, że jeśli biegunka u królika, kawii domowej czy szynszyli nie mija, bezwzględnie należy jak najszybciej udać się do weterynarza, gdyż jest to stan zagrażający życiu.

Sklejone lub zaczerwienione oko

Możesz spróbować delikatnie je rozkleić jednak nie rób niczego na siłę! Spróbuj zabawić swojego zwierzaka tak, aby zniechęcić je do drapania oka. Zarówno w przypadku sklejenia, jak i zaczerwienienia, przede wszystkim zadbaj o nawilżenie. Możesz nawet co ok. 20 minut stosować sól fizjologiczną. Problem jest bardziej skomplikowany, jeżeli w oko wbiło się ciało obce. W takim przypadku poszukaj kliniki, która przyjmie Twojego zwierzaka natychmiastowo.

Spożycie trucizny

Tak naprawdę przede wszystkim trzeba ustalić, co trującego zjadł nasz królik lub gryzoń. Należy pamiętać, że resztki wciąż mogą znajdować się w jego zasięgu. Sprawdź to dokładnie, aby powstrzymać go przed pochłonięciem kolejnej porcji. Spróbuj także ustalić, ile szkodliwego pokarmu zdołał zjeść Twój pupil. Jak najszybciej zadzwoń do lekarza weterynarii, aby mógł ustalić możliwe działania niepożądane. Zastosuj się do jego wskazówek. Możesz też podać węgiel medyczny, który rozpuścisz z wodą.

Silne krwawienie

Połóż gazę do miejsca z którego wydobywa się krew i uciskaj je przez chwilę. Jeżeli krew wciąż leci, zastosuj bandaż elastyczny. W przypadku królika warto przyłożyć do bandażu lód lub podkład chłodzący. Nie stosuj tego, jeśli zwierzę jest mniejsze, bo łatwo może się wyziębić. Nie pozwól lizać mu rany. Zawieź pupila do lekarza weterynarii.

Mniejsze rany

Należy zastosować środek odkażający. Jeżeli takiego nie posiadasz, możesz przemyć ranę czystą, przegotowaną wodą. Nie nakładaj maści, które skleją sierść. Głębsze rany wymagają interwencji lekarza weterynarii.

Przeziębienie

Niezbędna jest wizyta u lekarza, który dobierze odpowiedni antybiotyk dla zwierzaka. Pomocniczo warto stosować inhalację z użyciem ziół (np. rumianek, tymianek). Parującą miksturę należy ustawić jak najbliżej zwierzaka. Można na przykład umieścić ją obok klatki, a samą klatkę przykryć kocem w taki sposób, aby opary zostały wewnątrz.

Napad padaczkowy (drgawkowy)

Może wynikać zarówno z chorób, jak i silnego stresu. Podczas ataku zwierzę może stracić przytomność, aczkolwiek nie zawsze ma to miejsce. Atak może trwać do kilku minut. W takiej chwili nie należy podnosić pupila ani trzymać go. Mogłoby to spowodować różnego rodzaju urazy. Uprzątnij powierzchnię wokół zwierzaka, aby uniknąć skaleczenia. Gdy atak już minie, połóż pupila w transporterze i zgaś światło. Daj mu odpocząć. Jeżeli jednak drgawki wciąż postępują, jak najszybciej jedź do weterynarza.

Wzdęcia

Wzdęcia mogą być sporym zagrożeniem dla królika, kawii domowej czy szynszyli. Dlatego należy szybko udać się do lekarza weterynarii, jeśli nie ustępują. Doraźnie można zastosować herbatę ziołową (np. miętową) oraz lek typu Espumisan. W tym czasie podawajmy wyłącznie siano.