Gryzoń i królik w podróży

Zarówno ta krótsza, jak i dłuższa wyprawa, wiąże się z reguły ze sporym stresem dla naszego zwierzęcia. Warto wcześniej przemyśleć kwestie związane z jedzeniem dla królików i gryzoni, a także zabrać ze sobą niezbędne lekarstwa w razie ewentualnych problemów żołądkowych. Istotny jest także dobór odpowiedniego transportera dla zwierząt, dzięki któremu zapewnimy naszemu pupilowi bezpieczną podróż.

Transporter jako najbezpieczniejsza opcja

Jeżeli zastanawiasz się, w czym przewozić królika lub gryzonia, rozważ transporter. Papierowe pudełka oraz kartony nie są dobrym pomysłem ze względu na łatwość zgniecenia. Zwierzęcia nie należy także trzymać w dłoniach lub w kieszeni. Pamiętaj, że zawsze istnieje ryzyko związane z gwałtownym hamowaniem, które może mieć opłakane skutki. Transporter zapewnia największe bezpieczeństwo w razie nieprzewidzianej sytuacji, a także minimalizuje ryzyko ucieczki pupila.

Zarówno króliki, jak i gryzonie to na ogół bardzo wrażliwe i płoche zwierzęta. Nawet najkrótsza podróż może wiązać się dla nich z bardzo dużym stresem. Co więcej, nie mamy wpływu na czynniki zewnętrzne. W najmniej oczekiwanym momencie pojazd może ostro zahamować czy wpaść w poślizg. Transporter dla królików lub gryzoni jest konieczny. W awaryjnej sytuacji można użyć klatki o małym rozstawie prętów. Należy wówczas zadbać o to, aby nasz pupil nie był zbyt mocno wystawiony na działanie promieni słonecznych.

Odpowiedni transporter nie powinien składać się z materiałów, które zwierzę łatwo może przegryźć. Podczas zakupu, szczególną uwagę należy zwrócić na jego rozmiar oraz wentylację. Nasz pupil powinien mieć wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie móc się położyć. Ważne są także porządne zabezpieczenia. Transporter nie może otwierać się przy najmniejszym szarpnięciu.  

Jak przygotować transporter?

Na spód transportera najlepiej jest położyć koc lub ewentualnie można także zastosować ściółkę. Ważne jest, aby królik lub gryzoń nie ślizgał się po plastikowej powierzchni. Zimą warto jest przykryć klatkę grubszym materiałem, co zabezpieczy zwierzę przed chłodem. Latem natomiast zagrożeniem są promienie słoneczne przed którymi można ochronić pupila poprzez zakrycie transportera cienką, przewiewną tkaniną, która jednocześnie sprawi, że nie będzie mu zbyt gorąco.

Gdzie w samochodzie umieścić transporter? Najlepiej, jeśli będziemy trzymać go na kolanach lub też umieścimy na podłodze (jeżeli to my prowadzimy auto). Transporter umieszczony na wycieraczce należy ustabilizować, a więc można go na przykład docisnąć fotelem. Zwierzę w klatce, która znajduje się na siedzeniu i jest przypięta pasami, jest w większym niebezpieczeństwie w razie wypadku. Bagażnik nie stanowi zbyt dobrego rozwiązania ze względu na małą możliwość wentylacji. Ewentualnie w takim przypadku można postarać się unieruchomić klatkę i zapewnić powietrze poprzez odsunięcie pokrywy bagażnika lub też wykorzystując inny patent, jaki oferuje nasz samochód.

Transport publiczny

Przejazd środkami komunikacji, szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w dużym mieście, powinien stanowić ostateczność. W takiej sytuacji nie wybierajmy zatłoczonych pojazdów i starajmy zająć się miejsce oddalone od innych osób, a także drzwi. Inni ludzie, a także zwierzęta mogą wywołać ogromny stres u naszego pupila. Konieczny może okazać się zarówno koc, jak i cieńszy materiał do przykrycia. Zwróćmy uwagę na to, że latem klimatyzacja w tramwajach i autobusach oddaje często zbyt dużo chłodu, podczas gdy zimą może być na odwrót. Zabezpieczmy naszego pupila przed szokiem termicznym. W trakcie jazdy pod żadnym pozorem nie wyjmujmy zwierzęcia z klatki, aby spłoszone nie uciekło.

Podróż, a jedzenie dla królika lub gryzonia

Kwestia pożywienia dla królików i gryzoni podczas ich transportu jest w zasadzie uzależniona od tego, jaki charakter ma podróż i jak długo trwa. Jeżeli cel naszej wyprawy nie jest odległy, jak to ma miejsce szczególnie w przypadku wizyt u weterynarza, zabieranie ze sobą jedzenia dla gryzonia lub królika, a także wody nie jest koniecznością. Ponadto, możliwe jest, że nasz pupil otrzyma świeżą wodę w gabinecie – chociaż zestresowany i tak może nie skorzystać z takiej oferty.

Zadbanie o pokarm dla gryzonia lub królika jest jednak obowiązkowe w przypadku dłuższych tras. Nasz mały przyjaciel w wyniku stresu może nie mieć jednak apetytu. W takim przypadku, najlepiej jest robić dość częste postoje na których zachęcimy go do jedzenia. Jako, że króliki, szynszyle i kawie domowe powinny jeść jak najczęściej, zapewnijmy im taką możliwość. W tym celu umieśćmy w transporterze siano dla królików i gryzoni, dzięki czemu będą miały do niego nieograniczony dostęp. Oczywiście możemy podać także wypróbowane wcześniej dodatki w postaci na przykład granulatu, warzyw (dozwolonych dla określonego zwierzęcia) czy ziół – w oparciu o codzienną dietę królika lub gryzonia. Pamiętajmy, że podróż to najgorszy czas na eksperymentowanie. Uważajmy także na produkty, które szybko się psują, a najczęściej należą do nich owoce.

Niezwykle ważne jest zapewnienie zwierzakom wody. Miska oraz butelki ze świeżą wodą to konieczność. W transporterze warto umieścić poidło, które odpowiednio zabezpieczymy. Pamiętajmy jednak, aby co jakiś czas sprawdzać poziom wody oraz to, czy jej większość nie wylewa się na zewnątrz. Pamiętajmy, że mokre posłanie należy wymienić. Jeżeli nasz królik lub gryzoń nie chce pić podczas jazdy, a woda jedynie moczy posłanie, lepiej róbmy częste postoje, podczas których będziemy podawać wodę oraz jedzenie dla królika lub gryzonia.

Co zabrać na podróż z królikiem lub gryzoniem?

Oprócz zapasu siana dla gryzoni i królików oraz wody, niezwykle ważne są także lekarstwa. Warto mieć je przy sobie na wypadek nagłej biegunki czy wzdęć, które mogą przydarzyć się podczas podróży. Dobrze jest również zapisać numer telefonu do zaufanego lekarza weterynarii, który w razie potrzeby poda nam wskazówki odnośnie przypadłości naszego futrzaka. Należy pamiętać także o środkach, które pomogą zachować czystość w transporterze, a więc warto zabrać ze sobą ścierki, zapasowe koce, zmiotkę, szufelkę, oraz papierowe ręczniki.

Podróż, a stres zwierzęcia

U zdecydowanej większości zwierząt każda podróż wiąże się z dużym stresem. Ograniczona przestrzeń, hałas, brak poczucia stabilności, a czasem także obcy ludzie i zwierzęta. To czynniki, które zdecydowanie nie sprzyjają naszym wrażliwym przyjaciołom. Dlatego warto przyzwyczajać naszych podopiecznych do jazdy samochodem. Na samym początku można odbywać bardzo krótkie przejazdy, których celem będzie oswojenie królika lub gryzonia z nową dla niego sytuacją. W transporterze można wówczas umieścić smakołyk, który jest nad wyraz lubiany przez naszego pupila.

W wyjątkowych sytuacjach, gdy nasz królik bądź gryzoń bardzo silnie reaguje na każdorazową podróż – najczęściej związaną z wizytą u lekarza weterynarii – można posłużyć się zielem melisy, które działa uspokajająco. Jednak w sytuacji, gdy nasze zwierzę ma problemy z sercem i jednocześnie odwiedziny w gabinecie lekarskim są dla niego ogromnym przeżyciem, warto zorientować się, czy w pobliżu znajdują się lekarze, którzy oferują wizyty domowe.