Żywienie królików w różnych okresach życia

Podstawą diety królików w każdym okresie ich życia zawsze jest dobrej jakości siano. Młode króliki intensywnie rosną, a więc potrzebują większej ilości kalorii. Starsze często mają słaby apetyt przez co należy zwracać szczególną uwagę na to, aby nie popadły w niedowagę. Za to w przypadku dorosłych częstszym zagrożeniem jest nadwaga. Prawidłowe żywienie królika to recepta na to, aby nasz przyjaciel został z nami jak najdłużej.

Jak karmić młode króliki?

Młode króliki, czyli osobniki w wieku od ok. 8 tygodnia do 8 miesiąca, w celu prawidłowego rozwoju powinny spożywać dużo kalorii, a także białka i minerałów. Podstawowym elementem diety jest oczywiście siano. Należy zadbać o to, aby sianko dla królików było wysokiej jakości. Tylko wtedy mamy pewność, że dostarczamy naszemu maluchowi niezbędnych składników odżywczych oraz zadbamy o prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Temat diety dla królika, który jest w fazie wzrostu, warto poruszyć w trakcie wizyty u lekarza weterynarii. Dzięki temu w oparciu o indywidualne potrzeby naszego pupila, dowiemy się na przykład, jaką ilość granulatu możemy podawać naszemu pupilowi. Podczas wyboru granulatu dla królika, należy kierować się informacjami na etykiecie. Składniki mogą mieć bowiem różne proporcje, w zależności od konkretnej firmy. Na rynku dostępne są specjalne granulaty dla młodych królików zawierające większą ilość białka, wapnia i witamin.

Od około 4 miesiąca życia możemy wprowadzić do pokarmu dla królika warzywa i opcjonalnie także owoce lecz w bardzo niewielkiej ilości. Należy jednak robić to stopniowo i uważnie obserwować w tym czasie naszego pupila. W momencie, gdy pojawi się biegunka, powinniśmy zaprzestać podawania mokrych pokarmów i wrócić do siana. Również podczas serwowania kwiatów, liści bądź ziół dla królików należy przyjrzeć się, czy układ pokarmowy naszego zwierzęcia dobrze na nie reaguje. Każdą nową roślinę podawajmy osobno, w małej ilości i w odstępach.

Co mogą jeść młode króliki od 8 miesiąca do roku?

W tym okresie należy przypilnować, aby nasz króliczy nastolatek nie przybrał zbyt dużej liczby kilogramów. Proces wzrostu nie jest już aż tak intensywny jak wcześniej, więc jednocześnie zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Warto przedyskutować z lekarzem weterynarii kwestię podawania granulatu dla królików, który z reguły należy wówczas ograniczyć.

Jeżeli wcześniej nie zdecydowaliśmy się na podawanie owoców, możemy zrobić to w tym momencie. Pamiętajmy jednak o niewielkiej ilości oraz podawaniu jedynie jednego nowego gatunku na raz. Zachowajmy czujność w razie wystąpienia biegunki. Pamiętajmy, że dieta młodego królika to przede wszystkim nieograniczony dostęp do wysokiej jakości siana.

Pokarm dla dorosłych królików

Najważniejszy jest (jak zawsze) stały dostęp do dobrego siana dla królików. Nie kupujmy takiego z supermarketu, jako że z reguły przechowywane jest w otwartych pojemnikach, a w takich warunkach pokarm traci ważne substancje odżywcze. Co więcej, na dnie pojemnika mogła rozwinąć się pleśń. Takie sianko może okazać się niezwykle niebezpieczne. Ponadto, lepiej nie podawać siana, które jest zakurzone, ponieważ przeważnie oznacza to, że nie jest świeże.

Ważnym składnikiem są również zioła dla królików. Co więcej, stanowią one także króliczy przysmak. Wiele ziół wykazuje liczne właściwości lecznicze, dzięki czemu efektywnie wspierają leczenie. Z tego też powodu niektóre z nich można podawać jedynie co kilka dni. Zawsze należy zapoznać się z informacjami na temat tego, jak często można podawać określone zioła. Smacznym i zdrowym smakołykiem są również kwiaty oraz liście dla królików. Dobrze, jeśli liście są w całości, dzięki czemu nasz pupil będzie miał większą przyjemność z chrupania.

Chociaż owoce są zdrowe, zawierają też duże ilości cukru. Z tego powodu można włączać je do diety królika jedynie czasami i w małych ilościach. Starajmy się przy tym wybierać te gatunki, które są mniej kaloryczne. Najlepiej też usunąć wszelkie pestki, jako że mogą okazać się trujące.

To, czy będziemy podawać granulat dla królików, powinno opierać się na wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii. Część opiekunów zupełnie rezygnuje z granulatu. Decyzję warto rozważyć wspólnie ze specjalistą. W przypadku włączenia granulatu do diety naszego pupila, pamiętajmy o tym, aby nie przesadzać z jego ilością. W odwrotnym przypadku możemy spowodować, że nasz królik w szybkim tempie nabierze zbędnych kilogramów, co może prowadzić do niebezpiecznej otyłości.

Dieta starszego królika

Królik staje się seniorem w wieku ok. 6 – 7 roku życia. Jedzenie dla starszego królika powinno zostać dostosowane do stanu jego zdrowia. Szczególnie w tym okresie powinniśmy zadbać o wykonywanie regularnych badań kontrolnych, które pomogą nam w dobraniu diety pod konkretne potrzeby naszego przyjaciela. Pożywienie dla starszego królika z reguły nie różni się od tego, które podawane jest dorosłym królikom. Należy jednak regularnie kontrolować wagę zwierzęcia, aby utrzymywała się na stałym poziomie. Pamiętajmy, że króliczy seniorzy miewają często znacznie mniejszy apetyt.