Skąd wziąć królika lub gryzonia – kupno a adopcja

Przeczytaliśmy ogrom informacji, sprawdziliśmy dokładnie nasze możliwości finansowe i mieszkaniowe, po czym podjęliśmy ostateczną decyzję o tym, że na pewno chcemy nabyć królika lub gryzonia. Teraz nasuwa się pytanie skąd wziąć naszego nowego członka rodziny. Rozwiązaniem jest natomiast kupno od hodowcy bądź adopcja. Jak jednak zyskać pewność, że hodowcy zależy na dobru zwierząt i nie prowadzi masowej produkcji? Jakie są zalety adopcji królików i gryzoni? Jaka historia kryje się za sprzedażą zwierząt w sklepach zoologicznych?

Zwierzęta w sklepie zoologicznym

Na szczęście coraz więcej przyszłych opiekunów zwierząt jest świadomych istnienia pseudohodowli. Są to miejsca nastawione wyłącznie na zysk. Z reguły zwierzęta trzymane są w bardzo złych warunkach, gdzie nie mają wystarczająco dużo przestrzeni, aby móc swobodnie się poruszać. Nieraz przez całe życie nie wychodzą z ciasnych klatek. Samice zmuszane są do ciągłego zachodzenia w ciąże. Często dochodzi także do chowu wsobnego, polegającego na kojarzeniu osobników, które są ze sobą blisko spokrewnione. Młode pochodzące od takich rodziców zwykle mają liczne problemy zdrowotne.

To właśnie zwierzęta z tego rodzaju hodowli możemy najczęściej znaleźć w sklepach zoologicznych. Poza tym, samo umieszczenie królika czy gryzonia w sklepie pełnym ludzi, w niewielkiej klatce, której nie może opuścić jest bardzo dla niego krzywdzące. Takie zwierzę z całą pewnością może borykać się w przyszłości z problemami na tle behawioralnym. Co więcej, zazwyczaj pracownicy sklepu nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby dostrzec, że zwierzę jest chore. Czasami natomiast sklepy przymykają oko na takie przypadki.

Choć mogłoby się wydawać, że kupując zwierzaka ze sklepu zoologicznego ratujemy mu życie, niestety tym samym nieświadomie wspieramy cały biznes. Dopóki wciąż będą chętni na zakup królika czy gryzonia ze sklepu, tak długo cały proces będzie się powtarzał. Co można w takim razie zrobić, żeby pomóc zwierzętom ze sklepu zoologicznego? Warto zebrać najpierw dowody w postaci zdjęć i filmów ukazujących niewłaściwe warunki, a następnie skontaktować się z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami działającym w naszym regionie.

Króliki i gryzonie z hodowli

Naszego królika, szynszylę lub kawię domową możemy nabyć ze sprawdzonej hodowli. Tu jednak rodzi się pytanie – jak rozpoznać dobrą hodowlę? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dana hodowla została zarejestrowana i czy jest członkiem oficjalnego stowarzyszenia. Oczywiście warto sprawdzić opinie innych osób na temat określonego hodowcy, jakie znajdują się w Internecie, jednak zanim podejmiemy decyzję, zawsze najlepiej jest udać się do niego osobiście.

Podczas wizyty w hodowli przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, w jakim stanie są zwierzęta, jak wyglądają ich kojce i czy mają wystarczająco dużo przestrzeni. Sprawdźmy także, czy mają czysto w klatkach oraz czy nie brakuje im wody i jedzenia dla królików lub gryzoni.

Co więcej, opiekun zwierząt powinien z zaangażowaniem nam opowiedzieć o swoich pupilach. Warto także zadawać pytania na które powinniśmy otrzymać wyczerpujące odpowiedzi. Kwestie, które dobrze jest poruszyć podczas spotkania z hodowcą są następujące:

  • Dieta królików lub gryzoni

    Dowiedzmy się, w jaki sposób zwierzęta są karmione. Jeszcze przed wizytą w hodowli poczytajmy informacje na temat odpowiedniego jedzenia dla królików i gryzoni. Dzięki temu zyskamy pewność, że hodowca kieruje się zdrowiem zwierząt. Warto także dopytać skąd pozyskuje siano dla królików lub gryzoni. Jeżeli wybierane jest wyłącznie najtańsze, pochodzące z supermarketu, gdzie najczęściej nie jest przechowywane w odpowiedni sposób, niekoniecznie jest to dobra oznaka. Doświadczony hodowca powinien także udzielić nam porad związanych z jedzeniem dla królika czy gryzonia.

  • Wiek wydawania młodych

    Należy upewnić się, że właściciel nie sprzedaje osobników, które są zbyt młode na odłączenie od matki. W przypadku królików, powinny pozostać u hodowcy do ok. 8 tygodnia życia. Szynszyle zaś można wydać po ok. 12 tygodniu, a kawie domowe po ok. 4 tygodniach. Zwierzę przedwcześnie odstawione od mleka matki znacznie częściej choruje w przyszłości, a to oznacza dla nas duże koszty leczenia.

  • Dokumenty

    Dobry hodowca zawsze wydaje młode wraz z dokumentami. O jakie dokumenty chodzi? Przede wszystkim jest to:
    – książeczka zdrowia, a w niej informacje na temat odrobaczania i odbytych badań,
    – metryka hodowlana, gdzie znajdują się informacje dotyczące przodków naszego nowego członka rodziny, a także dane związane z hodowlą.
  • Kontakt z hodowcą

    Hodowca powinien zapewnić nas o tym, że zawsze możemy skontaktować się z nim w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Bez względu na to, czy pojawią się one dwa dni po kupnie malca czy też 5 lat później. Pamiętajmy, że dobremu hodowcy zależy na tym, aby zwierzęta, które wychowały się pod jego dachem, wiodły jak najlepszy żywot.

Co więcej, dobrym znakiem jest to, gdy hodowca sam próbuje dowiedzieć się także od nas, jakie warunki jesteśmy w stanie zapewnić zwierzątku. Część hodowli oferuje drobne wyprawki w postaci karmy czy poradników, co także wskazuje na to, że na co dzień otaczają swoje zwierzęta właściwą opieką.

Adopcja królika bądź gryzonia

Chociaż kwestie związane z adopcją królików czy gryzoni nie są tak szeroko nagłaśniane, jak w przypadku psów i kotów, warto wiedzieć, że problem związany z porzucaniem mniejszych zwierząt jest równie poważny. Niestety zbyt wiele osób kieruje się spontaniczną decyzją uzasadnioną głównie wyglądem futrzaka. Nie trzeba długo czekać na to, aby zwierzę znudziło się, rozczarowało swoim zachowaniem bądź okazało się, że domownik ma silną reakcję alergiczną na sierść lub jedzenie dla królika lub gryzonia.

Skąd adoptować królika lub gryzonia?

Poszukajmy fundacji na terenie naszego województwa, które zajmują się adopcją królików, szynszyli czy kawii domowych. Tak naprawdę wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasła takie, jak „adopcja” „fundacja” wraz z nazwą zwierzęcia i miastem, jakie nas interesuje. Powinny wówczas pojawić się stowarzyszenia działające w tym zakresie. Oczywiście możemy zawsze napisać do jednej z nich z prośbą o podanie kontaktu do tych, które są najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Osoby tam pracujące z pewnością będą chciały nam pomóc.

Dlaczego warto adoptować królika lub gryzonia?

Adopcja niesie za sobą wiele korzyści. Oczywiście największą z nich jest satysfakcja związana ze świadomością, że tym samym możemy podarować zwierzęciu dom, w którym otoczymy go opieką. Jednak zalet takiego wyboru jest znacznie więcej. Króliki oraz gryzonie mogą przebywać w fundacji lub w domach tymczasowych. Zarówno wolontariusze, jak i opiekunowie tymczasowi są w stanie dość dobrze poznać ich charakter. Dzięki temu możemy z pełną świadomością wybrać zwierzę, które posiada najbardziej pożądane przez nas cechy. Każdy królik i gryzoń jest niepowtarzalny, a więc jeden będzie wulkanem energii, podczas gdy drugi oazą spokoju.

W przypadku adopcji odchodzi także obawa związana z uzyskaniem prawdziwych informacji na temat stanu zdrowia zwierzęcia. Fundacje nie zarabiają na sprzedaży, a więc nie mają w zasadzie interesu w tym, aby okłamywać potencjalnych zainteresowanych. Szczególnie, że w niektórych przypadkach rodziłoby to szansę oddania schorowanego królika tuż po adopcji. Dlatego w tego typu organizacji dowiemy się wszystkich szczegółów na temat zdrowia naszego przyszłego pupila. Zostaną przekazane nam informacje odnośnie diety dla gryzonia, królika czy kawii domowej, a także wszelkie inne instrukcje związane z podawanymi lekami czy badaniami, jakie będziemy musieli regularnie wykonywać.

Kupno czy adopcja?

Wybór pozostaje oczywiście indywidualną sprawą. Jeżeli zależy nam na konkretnej rasie, z pewnością łatwiej będzie dokonać zakupu ze sprawdzonej hodowli. Warto jednak mieć na uwadze, że także w fundacjach znajdują się osobniki określonych ras. Dzięki temu nasz futrzak będzie wyglądał tak, jak sobie zamarzyliśmy, a do tego mamy możliwość poznania jego charakteru zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Co więcej, pieniądze, które przeznaczylibyśmy na zakup pupila, mogą zostać wykorzystane na wyposażenie klatki, co nieco odciąży nasz budżet.

Adopcja królika, kawii domowej czy szynszyli to przede wszystkim ogrom satysfakcji i poczucie, że możemy obdarować miłością zwierzę, które do tej pory było niechciane.