Osoby, które planują zakup królika domowego lub też niedawno stały się jego opiekunem, zapewne zadają sobie pytanie co może jeść królik. Należy pamiętać, że jedzenie dla królików powinno być jak najbardziej zbliżone do diety królików dziko żyjących. Najlepszy pokarm dla królików to ten, który złożony jest z dużej ilości siana i trawy. Warto także pamiętać o ziołach, kwiatach czy warzywach, które urozmaicą dietę królików.
Jak ważne jest siano w diecie królika?
Siano stanowi najważniejszy składnik diety królików. Cechuje się bardzo wysoką zawartością włókna surowego, które znacznie usprawnia procesy trawienne. Jest to tym bardziej istotne ze względu na fakt, że króliki mają słabo umięśnione ściany przewodu pokarmowego, a wysoka zawartość włókna przepycha treść pokarmową i zapobiega zatorom, które mogą okazać się śmiertelne. Dlatego tak istotny jest nieograniczony i nieustanny dostęp do siana, które powinno stanowić 80 – 90% diety królików. Co więcej, sianko dla królika to nie tylko kluczowy element dla zachowania jego zdrowia, ale i doskonały sposób na nudę oraz mniej problemów behawioralnych. Ponadto, żucie sianka reguluje wzrost zębów oraz wzmacnia żuchwę. Zęby, które nie są regularnie ścierane, mogą przyczyniać się do powstawania bolesnych ropni, a co więcej, mogą nawet zacząć wrastać w oczy od środka. Dlatego właśnie tak ważne jest uwzględnienie stałego i nieograniczonego dostępu do sianka w diecie królików.
Jak wybrać najlepsze sianko dla królików?
Na rynku dostępnych jest dużo rodzajów siana o zróżnicowanych odcieniach, jak i twardości oraz konsystencji. Niestety nie zawsze oferowane w sprzedaży sianko dla królików jest wysokiej jakości. Jednakże tylko dobre jakościowo siano jest w stanie zapewnić zdrowie naszemu pupilowi. Sianko dla królików, którego powinno się unikać, posiada krótkie, żółte i zapylone źdźbła. Jako jedzenie dla królika dobrze jest natomiast wybierać te zieleńsze źdźbła o aromatycznym, słodkim zapachu. Jakość sianka dla królików zależy od jego składu botanicznego, a także okresu w którym było zbierane, jak i pogody panującej w trakcie suszenia. Cenione jest przede wszystkim siano młode. Istotny jest także sposób jego przechowywania po dokonanym zakupie, a mianowicie sianko dla królika należy wypakować z foliowego worka (jeśli w takim się znajduje), a następnie powinno zostać umieszczone z dala od promieni słońca, w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej.
Siano dla królika najczęściej jest pozyskiwane z tymotki łąkowej lecz warto także wypróbować inne gatunki, takie jak na przykład siano owsiane, łąkowe czy też siano z okolicznych gospodarstw wiejskich. Dzięki temu zapewnimy naszemu przyjacielowi dużą różnorodność składników odżywczych, jak i smaków – warto pamiętać, że króliki mają ponad 17 000 kubków smakowych, czyli aż o 7000 więcej niż ludzie – a tym samym dowiemy się, jakie rodzaje są jego ulubionymi. Różne gatunki sianka dla królików mogą posiadać odmienną zawartość poszczególnych składników odżywczych. Należy pamiętać, że na przykład siano z lucerny siewnej jest bogate w wapń oraz białko, którego dorosłe króliki nie potrzebują zbyt wiele. Dlatego tego rodzaju pokarm dla królików powinien być podawany z umiarem.
Kupowanie siana dla królików w supermarketach zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem jako, że z reguły umieszcza się je w otwartych pojemnikach, a w takich warunkach pokarm łatwo wietrzeje, traci smak oraz ważne substancje odżywcze. Co więcej, nawet, jeśli nie jest to widoczne gołym okiem, na dnie pojemnika mogła już pojawić się pleśń. Takie sianko stanowi dla królika poważne niebezpieczeństwo. Ponadto, lepiej nie podawać siana, które jest zakurzone, co świadczy przeważnie o jego nieświeżości. Czasami zdarza się też, że królik nie chce jeść siana. W takiej sytuacji warto ograniczyć ilość granulatu, zamówić różne rodzaje sianka lub wykorzystać inne sposoby na brak apetytu na siano u królików.
Zioła, trawy i kwiaty jako wartościowe dodatki w pokarmie dla królików
To, co może jeść królik, a wręcz co powinien, to również zioła, kwiaty bądź trawy, dzięki którym upodobnimy jedzenie dla królika do pokarmu, jaki spożywają te dziko żyjące. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, aby wszelkie zioła dla królika czy też kwiaty, nie były pryskane pestycydami. Co więcej, nie należy zbierać roślin znajdujących się blisko jezdni, gdyż najprawdopodobniej będą zanieczyszczone spalinami. Dobre jedzenie dla królików stanowią świeże zioła rosnące w doniczkach, takie jak bazylia, pietruszka czy kolendra. Zioła dla królika to rośliny bogate w różne witaminy i minerały. Co więcej, wiele ziół posiada właściwości lecznicze. Niektóre zioła wykazują działanie antybakteryjne, inne wpływają dobroczynnie na skórę i sierść, a jeszcze inne poprawiają pracę serca. Warto zapoznać się z właściwościami konkretnych ziół. Należy jednak podawać je w roztropnych ilościach, ponieważ niektóre zioła mogą być szkodliwe dla królika, jeśli podawane są w nadmiarze. Ponadto, trzeba koniecznie pamiętać o tym, że niektóre rośliny są trujące dla królików.
Warzywa i owoce w diecie królików
Warzywa są ważną częścią diety królików ze względu na składniki odżywcze, jakie im dostarczają. Większość podawanych warzyw powinny stanowić zielone warzywa liściaste. Pozostałe to korzeniowe, które zawierają więcej cukru. Warto jest podawać co najmniej trzy rodzaje warzyw dziennie w ilości jednej szklanki na każde 2 kg masy ciała królika. Nowe jarzyny powinny być wprowadzane powoli, w odstępach. Należy przy tym obserwować, czy nie występują żadne dolegliwości trawienne.
W jedzeniu dla królika owoce powinny stanowić jedynie przekąskę podawaną w niewielkich ilościach – nie należy przekraczać objętości dwóch łyżek stołowych dziennie. Najlepiej też usunąć wszelkie pestki, jako że mogą okazać się trujące. Owoce posiadają sporo składników odżywczych lecz jednocześnie zawierają dużo cukru, który negatywnie wpływa na układ pokarmowy królików.
Granulat jako uzupełniające jedzenie dla królika
Granulat to gotowa karma dla królików, która powinna być jednak tylko uzupełnieniem diety, podczas gdy jej bazę stanowi siano, trawy, warzywa i zioła. Pokarm dla królików w granulacie dostarcza im białko, energię, witaminy oraz minerały. Powinien charakteryzować się wysoką zawartością włókna bogatego w błonnik. Jednak garstka granulatu dziennie jest w zupełności wystarczająca. Granulat stanowi również lepsze rozwiązanie niż mieszanki, gdyż podczas ich jedzenia zwierzęta często wybierają jedynie te smaczniejsze kąski.