Dieta - świnki morskie

Co jadają świnki morskie?

Świnki morskie to roślinożercy. Oznacza to, że w naturalnych warunkach odżywiają się wyłącznie pokarmem roślinnym i taki właśnie należy im podawać.

Siano

Świnkom morskim należy zapewnić STAŁY DOSTĘP do dobrej jakości siana lub trawy. Te pokarmy powinny stanowić przynajmniej 80% ich diety, ponieważ mają kluczowe znaczenie dla zdrowia ich zębów i układu trawiennego. Odpowiednie dla świnek siano dostępne jest w stacjonarnych i internetowych sklepach.

Gotowe karmy

Świnki powinny codziennie zjadać ok. 1/8 szklanki gotowej karmy w granulacie. Granulat powinien być zmieniany każdego dnia, ponieważ z czasem traci dodawaną do niego witaminę C. Jeśli często obserwujemy, że pod koniec dnia spora część pokarmu pozostaje niezjedzona, najprawdopodobniej podawana porcja jest za duża.

Nie należy podawać świnkom pokarmów typu müsli, gdyż pupile często wyjadają z nich wyłącznie najbardziej smakowite kąski, a pozostawiają składniki bogate w błonnik. Taka dieta może okazać się bardzo szkodliwa dla ich zębów i układu trawiennego.

Wszelkie zmiany w żywieniu należy przeprowadzać stopniowo. W przeciwnym wypadku może się to skończyć problemami trawiennymi.

Warzywa

Świnki morskie uwielbiają warzywa! Powinny otrzymywać ich filiżankę dziennie, najlepiej codziennie inne. Jarzyny stanowią cenne źródło ważnej dla świnek witaminy C. Odpowiednie dla świnek są np. brokuły, kapusta, jarmuż, pietruszka i sałata rzymska. Od czasu do czasu można podać też marchewkę, cukinię lub bataty. Ziemniaki, liście pomidorów i rabarbar mogą im zaszkodzić.

Smakołyki

Kilka razy w tygodniu można podać świnkom łakocie w postaci owoców. Zjadane przez nie powinny być niewielkie, ze względu na wysoką zawartość cukru w owocach. 1/8 pomarańczy lub jabłka, kilka jagód lub cienki plasterek banana w zupełności wystarczą. Sklepowe łakocie często są zbyt mocno przetworzone i bogate w cukier, więc najlepiej z nich zrezygnować.

Woda

Świnki morskie potrzebują stałego dostępu do świeżej wody. Wodę najlepiej podawać w ciężkich, ceramicznych miskach. Niektóre świnki lubią przy piciu opierać się o miskę przednimi łapkami i wywracają lżejsze naczynia. Alternatywnie można zamontować na ścianie klatki poidło. Wodę należy codziennie zmieniać, a miski i poidła dokładnie myć wodą z mydłem. Jeśli świnka pije dużo mniej lub dużo więcej wody niż zwykle, może to świadczyć o chorobie.

Witamina C

Podobnie jak ludzie, świnki morskie nie wytwarzają witaminy C i muszą przyjmować ją z pożywieniem. Znajduje się ona w dobrej jakości granulatach oraz świeżych warzywach takich jak papryka, pomidory (nie liście!), szpinak, szparagi, brokuły i pietruszka. Witamina C dodana do granulatów po pewnym czasie ulega utlenieniu, należy ją zatem zużyć przed określonym przez producenta terminem. Można również dodawać suplementy z witaminą C do spożywanej przez świnkę wody.

Moja świnka morska zjada swoje odchody!

Podobnie jak szynszyle, świnki morskie zjadają swoje odchody. To zupełnie normalne i niezbędne dla ich zdrowia i prawidłowego trawienia. Świnki wytwarzają dwa rodzaje odchodów: twarde, suche bobki oraz tzw. cekotrof, czyli miękki kał zjadany zazwyczaj od razu po wydaleniu. Zawiera on niestrawione składniki odżywcze i błonnik.