Dieta gryzoni
Co jadają świnki morskie i inne gryzonie?
Wszystkie gryzonie powinny otrzymywać dostępną w sklepach zoologicznych wysokiej jakości karmę (najlepiej dobrze zbilansowany granulat). Potrzebują również siana i świeżych warzyw, na których mogą ścierać swoje nieustannie rosnące zęby.
NIE ZALECA SIĘ podawania gryzoniom pestek i orzechów. Zawierają dużo tłuszczu i niewiele wartościowych dla gryzoni składników odżywczych. Zaspokoiwszy głód pestkami (np. słonecznika), pupile często ignorują zbilansowany granulat i siano. Tak źle skomponowana dieta może im zaszkodzić.
Jak często karmić domowego gryzonia?
Świeży pokarm powinien dostępny STALE. Podaje się go w ciężkich ceramicznych, trudnych do wywrócenia naczyniach lub karmidłach mocowanych na ścianie klatki.
Czy mój gryzoń potrzebuje suplementacji witaminami?
Nie, przy odpowiedniej diecie gryzonie nie potrzebują suplementów. Granulat zawiera wszystkie potrzebne im witaminy. Wyjątek stanowią świnki morskie, którym można podawać preparaty z witaminą C.
Czy można podawać gryzoniom łakocie?
Pestki, orzechy, makaron, niesolony popcorn lub pełnoziarnisty krakers mogą od czasu do czasu posłużyć jako smakołyki, jednak nie powinny stanowić więcej niż 5-10% diety. Gryzoniom można również codziennie podawać świeże, dobrze umyte warzywa oraz od czasu do czasu niewielką ilość owoców. Nadadzą się zarówno zielone warzywa liściaste (z wyjątkiem sałaty lodowej i selera naciowego, które niemal w całości składają się z wody), jak i te żółte i pomarańczowe. Pokarmy te nie powinny stanowić więcej niż 10% diety.
Jadłospis gryzoni (za wyjątkiem świnek morskich) powinien składać się w 90% z granulatu, a w 5-10% z warzyw i owoców. Okazjonalnie można podać im łakocie. Siano (z tymotki łąkowej, koniczyny lub suszonej trawy) stanowi doskonałe źródło błonnika i może być również podawane pupilom, o ile weterynarz nie zaleci specjalnej diety.
A co z wodą?
Świeża woda powinna być dostępna przez CAŁĄ DOBĘ w poidle (dostępnym w sklepach zoologicznych) lub trudnym do przewrócenia naczyniu. Należy zmieniać ją CODZIENNIE. Należy też stale sprawdzać, czy poidła (a zwłaszcza ich końcówki) nie dostały zatkane resztkami jedzenia. Naczynia i poidła należy codziennie myć gorącą wodą z mydłem oraz dokładnie płukać. Dobrym pomysłem jest częste szorowanie poideł szczotką do butelek, aby zapobiec rozwojowi bakterii.
Co jeszcze muszę wiedzieć o moim domowym gryzoniu?
W sklepach zoologicznych można zaopatrzyć się w wykonane z twardego drewna gryzaki. Warto zadbać, by zwierzęta mogły ścierać na nich swoje przednie zęby (siekacze). Weterynarz na pewno poradzi, jaki typ wybrać!
Czy świnki morskie wymagają specjalnego traktowania?
W idealnych warunkach świnkom morskim należy zapewnić:
- Stały dostęp do dobrej jakości siana lub trawy, które powinny stanowić przynajmniej 80% ich diety. Ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia ich zębów i układu trawiennego. Odpowiednie siano jest dostępne w sklepach zoologicznych.
- Dostęp do gotowej karmy w granulacie w ilości około 1/8 szklanki dziennie.
- Filiżankę świeżych warzyw dziennie. Stanowią one cenne źródło ważnej dla świnek witaminy C. Dobrze jest podawać zwierzętom codziennie inną mieszankę warzyw. Odpowiednimi dla świnek jarzynami są np. brokuły, kapusta, szpinak, jarmuż, pietruszka i sałata rzymska. Od czasu do czasu można podać też marchewkę, cukinię lub bataty. Ziemniaki, liście pomidorów i rabarbar mogą im zaszkodzić.
- Dużo czasu na zmiany w diecie. Wszelkie rewolucje mogą spowodować problemy trawienne.
- Stały dostęp do świeżej wody – tak jak w przypadku innych gryzoni. Jeśli świnka pije dużo mniej lub dużo więcej niż zwykle, może to świadczyć o chorobie.
- Dietę bogatą w witaminę C. Podobnie jak ludzie, świnki morskie nie wytwarzają witaminy C i muszą przyjmować ją z pożywieniem. Znajduje się ona w dobrej jakości granulatach oraz świeżych warzywach takich jak papryka, pomidory (nie liście!), szpinak, szparagi, brokuły i pietruszka. Witamina C dodana do granulatów po pewnym czasie ulega utlenieniu, należy ją zatem zużyć przed określonym przez producenta czasem. Można również dodawać suplementy z witaminą C do spożywanej przez świnkę wody.
Nie należy podawać świnkom pokarmów typu müsli, gdyż często wyjadają z nich wyłącznie smakołyki, a pozostawiają składniki bogate w błonnik. Może to bardzo zaszkodzić ich zębom i układowi trawiennemu.
Kilka razy w tygodniu można podać im łakocie w postaci owoców. Porcje powinny być niewielkie, ze względu na wysoką zawartość cukru w owocach. 1/8 pomarańczy lub jabłka, kilka jagód lub cienki plasterek banana w zupełności wystarczą.
Niezwykle ważne jest utrzymanie czystości. Niezjedzone owoce, warzywa i inne łatwo psujące się pokarmy należy szybko usuwać z klatki. Granulat powinien być zmieniany codziennie, ponieważ z czasem traci dużo witaminy C. Jeśli codziennie sporo pokarmu pozostaje nietknięte, świnka prawdopodobnie dostaje go za dużo.
Podobnie jak szynszyle, świnki morskie zjadają swoje odchody. To zupełnie normalne i niezbędne dla ich zdrowia i prawidłowego trawienia. Świnki wytwarzają dwa rodzaje odchodów: twarde, suche bobki oraz tzw. cekotrof, czyli miękki kał zjadany zazwyczaj od razu po wydaleniu. Zawiera on niestrawione składniki odżywcze i błonnik.