Wysokojakościowy pokarm dla królików i gryzoni sprawi, że nasz pupil będzie cieszył się zdrowiem przez długie lata. Jednak, aby rzeczywiście zapewnić mu pełnowartościowe posiłki, należy zwrócić uwagę na sposób przechowywania żywności. Tylko wtedy zyskamy pewność, że jedzenie dla królika bądź gryzonia zachowało wartości odżywcze i jest bezpieczne dla zdrowia pupila.
W czym przechowywać granulat?
Suchą karmę, czyli granulat dla królików lub gryzoni można zostawić w oryginalnym opakowaniu, jeśli posiada ono specjalne zabezpieczenie w postaci na przykład plastikowych zacisków. Opakowania po karmach zwykle są tworzone w taki sposób, aby jedzenie dla gryzoni czy innych zwierząt pozostało jak najdłużej świeże. Można także samemu zaopatrzyć się w klipsy i zabezpieczyć nimi górną część opakowania. Jednak dla pewności warto dodatkowo worek z jedzeniem umieścić w pojemniku.
Można także zupełnie zrezygnować z oryginalnego opakowania i przesypać jedzenie dla królika lub gryzonia do szczelnie zamkniętego pojemnika. Pamiętajmy jednak, aby na wszelki wypadek zachować etykietę. Zawsze istnieje ryzyko, że pojawi się nagle komunikat o wycofaniu określonej partii produktu. Wówczas szybko będziemy mogli sprawdzić, czy dotyczy on także zakupionej przez nas sztuki. Wystarczy, że wytniemy nożyczkami samą etykietę.
Warto zaopatrzyć się w szklane pojemniki bądź takie, które zostały wykonane ze stali nierdzewnej, które zwykle lepiej chronią przez przedostaniem się tlenu niż pojemniki wykonane z plastiku. Zwróćmy uwagę, aby pojemnik, który kupujemy, był szczelny – przede wszystkim w obrębie zamknięcia. Dla wielu osób wygodniejsze są zwykle przezroczyste pojemniki na karmę, dzięki którym mogą zaobserwować, kiedy jedzenie dla królika czy gryzonia już się kończy.
Granulat w pojemniku bądź w oryginalnym opakowaniu należy przechowywać w suchym miejscu z dala od promieni słonecznych. Zanim wsypiemy do niego pokarm dla gryzoni czy królików, pamiętajmy, żeby dokładnie go umyć, a następnie wysuszyć. Jest to ważne w celu zachowania świeżości karmy. Po opróżnieniu karmy, ponownie umyjmy pojemnik zanim wsypiemy do niego nowy granulat.
Jak przechowywać zioła dla królika i gryzonia?
Suszone zioła najlepiej jest przechowywać w szczelnych, szklanych opakowaniach. Dobrze, jeśli wykonane są z brązowego szkła, które dodatkowo chroni zawartość przed promieniami słonecznymi. Słoiki należy umieścić z dala od źródeł wilgoci, a także od słońca. Nie stosujmy woreczków czy torebek papierowych. Do ziół mogą wówczas dostać się mole, a co więcej, nasze zioła staną się wówczas podatne na wszelkie zmiany wilgotności w pomieszczeniu.
Regularnie sprawdzajmy stan ziół – czy nie stały się wilgotne oraz czy nie posiadają oznak pleśni. W taki sam sposób należy przechowywać kwiaty oraz liście dla królików i gryzoni. To, jak długo zioła zachowają swoje właściwości zdrowotne zależy zarówno od tego, w jaki sposób zostały wysuszone, ale także, w jaki sposób będziemy je przechowywać. Najczęściej podaje się, że okres przydatności wynosi minimum 6 miesięczny.
Gdzie trzymać siano dla królików i gryzoni?
Siano dla królików i gryzoni dobrze jest przechowywać w miejscach, które są suche, zaciemnione oraz przewiewne. Dobrze, jeśli siano nie zostanie zamknięte w szczelnym pojemniku z racji tego, że powinno móc „oddychać”. Pomieszczenie, w którym umieścimy sianko, nie powinno być również narażone na nagłe zmiany temperatury. Właściwe przechowywanie siana dla gryzoni czy królików sprawi, że zachowa ono wszystkie ważne składniki odżywcze.
Zagrożenia związane z niewłaściwym przechowywaniem jedzenia dla królików i gryzoni
Nieodpowiednie przechowywanie pokarmu dla królików i gryzoni może powodować poważne skutki, które w najgorszym przypadku doprowadzić mogą nawet do śmierci zwierzęcia. Przede wszystkim zagrożeniem są mykotoksyny, czyli toksyny, które są wytwarzane przez niektóre gatunki grzybów. To właśnie często one są odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe.
Mykotoksyny zazwyczaj występują w zbożach oraz orzechach ziemnych. Niewłaściwie przechowywany pokarm dla królików lub gryzoni jest szczególnie narażony na skażenie. Często ciężko jest dostrzec gołym okiem, że jedzenie nie nadaje się już do podania zwierzętom. Toksyny pochodzenia grzybiczego mogą być również obecne w sianie. Główną przyczyną jest wilgoć.
Dlatego właśnie siano dla gryzoni i królików nie powinno być trzymane w dużym worku czy schowku bez dostępu do powietrza. Po zakupie siana, warto sprawdzić je poprzez wsunięcie ręki do środka. Jeżeli wyczujemy, że niektóre źdźbła są mokre – nie podawajmy takiej partii naszym zwierzętom. Ponadto, powąchajmy siano. To, które jest świeże i bezpieczne, powinno posiadać przyjemny aromat. Zrezygnujmy również z siana posiadającego czarne, białe lub brązowe plamy na źdźbłach. W takim przypadku należy pozbyć się całej partii, a nie wyłącznie skażonych źdźbeł.
Jakie są objawy zatrucia mykotoksynami? Zdiagnozowanie nie należy do łatwych ze względu na to, że zwierzę przez długi czas może nie wykazywać żadnych objawów lub też mogą być one niespecyficzne. Należą do nich problemy żołądkowe, jak na przykład gazy, problemy z wątrobą, osłabienie odporności, ale także problemy z oczami, płucami czy ze skórą. W takim przypadku konieczne jest wykonanie badań toksykologicznych.
Jak uniknąć niebezpieczeństwa związanego z niewłaściwym przechowywaniem jedzenia dla królików i gryzoni?
Nie kupuj zbyt dużych zapasów
Wystarczy, że zaopatrzysz swojego pupila w mniej więcej 3 miesięczny zapas pokarmu. Dzięki temu zyskasz pewność, że otrzyma świeży i bezpieczny posiłek. Jednocześnie będzie Ci łatwiej przechować w odpowiednich warunkach mniejszą ilość jedzenia.
Dokładnie obejrzyj opakowanie
Kupując jedzenie dla królika czy gryzonia pochodzące od producenta, sprawdź najpierw, czy paczka nie ma żadnych rozdarć, przekłuć oraz czy jest dokładnie zamknięta. Jeżeli znajdziesz nieprawidłowości, może się okazać, że jedzenie nie nadaje się już do spożycia.
Nie podawaj pokarmu, który wcześniej był zamoczony
Jeżeli z jakiegoś powodu karma dla królików czy gryzoni uległa wcześniej zmoczeniu lub też była wystawiona na bardzo niskie bądź wysokie temperatury, nie podawaj jej swojemu pupilowi. Nawet jeśli nie dostrzegasz fizycznych zmian, nie można założyć, że takie jedzenie jest bezpieczne.
Zawsze dokładnie sprawdzaj jedzenie
Kupując siano, zioła czy granulat, po odpakowaniu dokładnie obejrzyj pokarm. Powąchaj, sprawdź, czy żywność jest na pewno sucha oraz przyjrzyj się, czy nie ma oznak pleśni. Dzięki temu znacznie zminimalizujesz ryzyko ewentualnego zatrucia. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać przechowywane jedzenie na królików i gryzoni.