Jak nauczyć królika kuwetowania?

Chociaż nauczenie królika korzystania z kuwety wymaga czasu i cierpliwości, z pewnością jest to warte wysiłku. Zwierzę, które wie, gdzie należy załatwiać swoje potrzeby to dla opiekuna zdecydowanie mniej zmartwień i czasu spędzonego na sprzątaniu. Kawie domowe oraz szynszyle także można przekonać do korzystania z kuwety, a metody są podobne, jak w przypadku królików.

Nauka kuwetowania krok po kroku

1. Zwróć uwagę na to, w którym miejscu wypróżnia się Twój królik. Łatwo je zauważysz po stercie bobków.

2. Postaw w tym miejscu kuwetę. Wypełnij ją odpowiednią wyściółką. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów. Jednak nie wszystkie z nich są rekomendowane. Wybierając wyściółkę do kuwety dla królika pamiętaj, że zwierzęta te spędzają w niej dużo czasu – zdarza się, że urządzają tam sobie drzemki. Do tego trzeba dodać fakt, że podczas wypróżniania się, uwielbiają podgryzać siano (lub inny pokarm, który dobrze aby był w pobliżu).

Zdecydowanie należy unikać stosowania żwirku zbrylającego, który zbryla się w układzie pokarmowym. Tak samo gliniany żwirek pyli się i może drażnić układ oddechowy. Równie złym wyborem jest żwirek kukurydziany, który może stworzyć blokadę w przewodzie pokarmowym. Podobnie mogą zadziałać także gazety, jakie posiadamy w domu. Trociny również nie są polecane, ze względu na pył, który podrażnia oczy i nos królika.

Jaka wyściółka do kuwety dla królika jest najlepsza?
W głównej mierze celulozowa wyściółka na bazie papieru. Dobrze wchłania wilgoć, redukuje nieprzyjemne zapachy i nie pozostaje na futrze. Również żwirek drewniany będzie dobrym wyborem czy też pellet do kominków. Ważne jest, aby wybrany produkt nie zagrażał zdrowiu naszego zwierzęcia.

Świetnym – a w trakcie nauki czystości wręcz koniecznym – rozwiązaniem jest ustawienie tuż obok kuwety paśnika z sianem dla królików. Zwierzęta te uwielbiają podjadać podczas załatwiania swoich potrzeb. Dlatego też osobnik nienauczony jeszcze korzystania z kuwety, tym bardziej się do niej przekona.

3. Twój królik zapewne wciąż będzie wydalał odchody w innych miejscach. Gdy tylko zauważysz taką sytuację, jak najszybciej przenieś je (np. za pomocą łopatki) do kuwety. Tak samo w przypadku moczu pozostawionego na podłodze, wytrzyj to miejsce papierem, który następnie wrzucisz do kuwety. Pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić zabrudzoną podłogę (np. octem), aby zneutralizować zapach, który zachęca królika do ponownego załatwienia się w tym miejscu. Po tym, gdy królik załatwi swoje potrzeby w kuwecie, możesz go pogłaskać bądź nagrodzić przekąską.

Jako, że królik normalnie spędza w kuwecie wiele czasu, musi to miejsce polubić. W tym celu warto właśnie tam podawać mu wszelkie smakołyki. Dzięki temu sprawisz, że będzie miał z nim dobre skojarzenia.

4. Regularnie wymieniaj wyściółkę. Jak już wiesz, króliki lubią wylegiwać się w kuwecie, a wilgotne podłoże nie zachęca choćby do załatwienia swoich potrzeb.

Na początek mniejsza klatka

Zanim nasz mały przyjaciel nauczy się korzystania z kuwety, może minąć sporo czasu. Jednak nie warto się poddawać, bo prędzej czy później powinniśmy osiągnąć nasz cel. Na samym początku, warto umieścić królika w mniejszej klatce. Dzięki temu królik powinien wybrać jedno miejsce, w którym będzie się załatwiał. Gdy zwierzę zacznie odpowiednio zachowywać się na małej przestrzeni, możesz stopniowo  ją powiększać. Jednak pamiętaj, aby się z tym nie spieszyć. Wraz ze zwiększaniem powierzchni do biegania, musisz umieszczać w niej większą liczbę kuwet – w miejscach, w których pojawią się odchody. Po tym, jak królik nauczy się już prawidłowo zachowywać, możesz usunąć część kuwet (należy robić to stopniowo!).

Królik w mieszkaniu

Gdy pozwolimy już królikowi na swobodne przemieszczanie się po większej części mieszkania, może zdarzyć się, że nasz futrzasty przyjaciel nagle uprze się na dodatkowy kąt, w którym zacznie się załatwiać. Lepiej wówczas pójść na kompromis i postawić w takim miejscu dodatkową kuwetę. Niektóre króliki z uporem załatwiają się na kanapach i innych meblach. Nawet jeżeli zostały dobrze pod tym względem wytresowane. Tak naprawdę najlepszą metodą jest niedopuszczenie do tego, aby zwierzę wskakiwało na kanapę. Można to zrobić poprzez odgrodzenie „zakazanych” części lub wydzielenie miejsca, w którym królik może się przemieszczać. Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na takie rozwiązanie, najlepiej brać królika na kanapę, jedynie wtedy, kiedy zamierzamy go głaskać. Uszatek powinien nauczyć się, że tylko wtedy może tam przebywać. Warto wówczas kanapę zabezpieczyć kocem.

Królik załatwia się obok kuwety

Jeżeli w mieszkaniu, poza kuwetą, znajdujesz czasami pojedyncze bobki, nie masz czym się martwić. Takie sytuacje się zdarzają. Natomiast, jeśli zwierzę nagle przestało załatwiać się w kuwecie i robi to nagminnie w innych miejscach, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Być może cierpi na infekcję dróg moczowych bądź inną chorobę. Powodem może być także stres – przemeblowanie, obcy ludzie w domu czy hałas, który nastąpił, gdy zwierzę było w kuwecie. Przyczyn zestresowania może być naprawdę wiele. W takiej sytuacji od nowa należy nagradzać za dobre zachowanie. Można także postawić nową kuwetę i za pomocą przysmaków sprawić, aby zwierzę ją polubiło i poczuło się w niej bezpiecznie.

Również w przypadku, gdy nasz pupil poznaje nowego towarzysza, może próbować intensywnie znaczyć swój teren (szczególnie jeśli nie jest wykastrowany). Pamiętaj, że króliki są bardzo terytorialne. Jednak po lepszym poznaniu i zaakceptowaniu, takie zachowanie powinno ustąpić. Powodem dla którego królik nie chce załatwiać swoich potrzeb w wyznaczonym miejscu, może być także wyrażenie sprzeciwu wobec nieposprzątanej kuwety. Dlatego należy regularnie wymieniać wyściółkę, aby nie była wilgotna.

Nauczenie królika czy gryzonia korzystania z kuwety nie jest szybkie ani proste. Te małe zwierzątka są niezwykle uparte i zdeterminowane. Jednak dzięki uważnej obserwacji i systematycznym działaniom, masz ogromne szanse na powodzenie. Tak naprawdę króliki same dążą do zachowania czystości na swoim terenie. Za pomocą określonych metod możesz wykorzystać ich instynkt i nauczyć królika kuwetowania, co przyniesie Ci wiele korzyści.