Jak dbać o zęby gryzoni i królików?

Niestety problemy z zębami u gryzoni i królików występują dość często. Nie można ich lekceważyć, jako że wraz z biegiem czasu zwierzę będzie odczuwało coraz potężniejszy ból. W dużej mierze to od nas zależy, czy rozwiną się warunki sprzyjające powstaniu choroby stomatologicznej. Zadbanie o prawidłową dietę dla królików i gryzoni jest kluczem do zdrowych zębów naszych pupili.

Zęby królików i gryzoni rosną przez całe życie

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby stale były ścierane. Inaczej będą ranić dziąsła, a także doprowadzą do deformacji w obrębie jamy ustnej, jak i całej czaszki. Problemy z zębami u królików i gryzoni  prowadzą do tego, że z powodu odczuwanego dyskomfortu czy wręcz bólu, zwierzę odmawia jedzenia twardszego pokarmu. To z kolei powoduje spożywanie niedostatecznej ilości istotnych składników odżywczych. Taka sytuacja może wręcz zagrażać życiu naszego pupila.

Jak rozpoznać, że gryzoń lub królik ma problemy z zębami?

Przede wszystkim warto regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, który specjalizuje się w stomatologii tychże zwierząt. Istnieją również pewne charakterystyczne objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę. Należą do nich:

ślinienie się – wystąpienie bolesnych zmian często wiąże się z nadprodukcją śliny;

osowiałość i/lub agresja – z powodu odczuwania ciągłego dyskomfortu, nasze zwierzę może być rozdrażnione;

unikanie twardego pokarmu – chory królik lub gryzoń będzie wybierał miękki pokarm, który jest znacznie łatwiejszy do przeżucia. W zaawansowanym stadium choroby, zwierzę może całkowicie odmówić jedzenia;

rzadszy kał – spożywanie miękkiego pokarmu ubogiego we włókna może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego;

brzydka sierść – zwierzęta, którym doskwiera ból zębów zwykle nie są w stanie odpowiednio zadbać o własną higienę. Co więcej, często mają posklejaną sierść w wyniku zwiększonej produkcji śliny;

spadek wagi – zwierzę, które cierpi z powodu bólu zębów nie jest chętne do spożywania pokarmu, a co za tym idzie, pochłania mniejszą ilość kalorii. Dlatego warto regularnie kontrolować wagę pupila, aby móc w porę zareagować.

Jak zapobiegać chorobom zębów u królików i gryzoni?

Regularnie odwiedzajmy specjalistę

W przypadku zdrowego zwierzęcia, powinniśmy co najmniej raz na pół roku zaprowadzać je na przegląd uzębienia. Wybierzmy sprawdzoną osobę, która specjalizuje się w leczeniu zębów królików oraz gryzoni. Podczas wizyty lekarz weterynarii może wykonać zdjęcie rtg, które pozwoli dokładniej ocenić stan uzębienia. Sprawdzane są przerosty, zmiany kości, jak i korzeni. Pamiętajmy o tym, że choroby stomatologiczne postępują wraz z biegiem czasu dlatego tak istotna jest szybka reakcja.

Jak wygląda leczenie zębów? W przypadku zbyt długich siekaczy, należy je skrócić. Taką czynność  można wykonać także bez podawania narkozy, jako że zwierzę nie odczuwa żadnego bólu. Jeżeli problem dotyczy zębów trzonowych u gryzoni, wówczas zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. W sytuacji, gdy musiało dojść do usunięcia, przeciwległy ząb zwykle ma tendencję do zwiększonego rozrostu. Należy wówczas ściśle pilnować kolejnych wizyt kontrolnych, aby zapobiec wrośnięciu w puste miejsce.

Przyglądajmy się zębom naszych pupili

Sami również powinniśmy jak najczęściej przyglądać się zębom naszego pupila. Jednak pamiętajmy, że kontrole u lekarza weterynarii są konieczne. Bez specjalistycznej wiedzy oraz przyrządów nie jesteśmy w stanie dokładnie ocenić całego uzębienia naszego pupila. Pamiętajmy, że przykładowo króliki posiadają aż 28 zębów! To, co powinno nas zaniepokoić to w zasadzie wszelkie zaistniałe zmiany, w tym nierówności czy zęby, które zaczynają na siebie nachodzić. Sygnałem ostrzegawczym jest również pojawienie się ropni i innych zmian w okolicach dziąsła.

Zapewnijmy stały dostęp do wysokojakościowego siana

Nieograniczony dostęp do wysokiej jakości siana dla gryzoni i królików jest konieczny nie tylko ze względu na prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, ale również w celu zachowania zdrowych zębów. Żucie siana przyczynia się bowiem do ich efektywnego ścierania. Warto zaopatrzyć się w siano, które pochodzi z ekologicznych łąk położonych z dala od dróg, dzięki czemu zyskamy pewność, że pokarm dla gryzonia lub królika jest całkowicie bezpieczny.

Zadbajmy o odpowiedni poziom witamin i minerałów

Jedzenie dla gryzonia bądź królika powinno zostać skomponowane w taki sposób, aby dostarczało mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. W odniesieniu do zębów, niezwykle ważną rolę pełni witamina D. To ona odpowiada za właściwą mineralizację tkanki kostnej. Witaminę D zawierają trawy, zioła i liście, które zostały wysuszone na słońcu, a także warzywa. Niedobory witaminy D to jedna z najczęstszych przyczyn problemów stomatologicznych.

Także niewłaściwy poziom wapnia powoduje, że stale rosnące zęby stają się miękkie i bardzo podatne na różnego rodzaju urazy, a także wykrzywienia. Mała ilość wapnia w organizmie może świadczyć o tym, że dieta gryzonia lub królika zawiera niskiej jakości siano oraz nie uwzględniamy w pożywieniu ziół, liści czy kwiatów, które są bardzo wartościowe. Jednak pamiętajmy, że również nadmiar jest szkodliwy. Zbyt duża zawartość fosforu także może prowadzić do problemów z zębami. Taka sytuacja zwykle ma miejsce w wyniku częstego podawania ziaren, nasion czy orzechów.

Podawajmy gałązki

Gałązki to doskonały sposób na ścieranie zębów pod warunkiem, że wybierzemy te, które są w pełni bezpieczne. Nie mogą posiadać oznak pleśni czy innych chorób. Muszą być także odpowiednio twarde i pochodzić z ekologicznych terenów. Jeżeli sami chcemy zdobyć gałązki, pamiętajmy aby robić to w miejscach oddalonych od dróg oraz innych źródeł zanieczyszczeń. Zebrane gałęzie dobrze jest najpierw umyć samą wodą, a następnie dokładnie wysuszyć.

Odpowiednie gałązki dla królików czy gryzoni pochodzą np. z  aronii, gruszy, czy jabłoni. Pamiętajmy jednak, aby zasięgnąć informacji na temat gatunków drzew, których gałęzi nie powinniśmy podawać. Zwykle uznaje się, że należą do nich drzewa iglaste, drzewa z rodziny cytrusowych, bobowatych, a także orzech włoski, kasztanowiec, nerkowiec, ostrokrzew czy np. bez.