Dlaczego powinno się kastrować króliki?

rabbit, farm, window

W zasadzie każdy opiekun stojący po raz pierwszy nad dylematem kastracji, ma duże obawy. Często w takich momentach zastanawiamy się, czy aby na pewno jest to konieczne i czy nie okaleczymy tym naszego pupila. Jednak w porównaniu do ilości kastrowanych zwierząt, rzadko zdarzają się jakiekolwiek komplikacje. Za to nasze futrzaki po takim zabiegu bardzo szybko dochodzą do siebie – często wystarczy im na to zaledwie dzień. Za to poczucie, że Twoje zwierzę nie umrze z powodu określonych chorób, będzie lepiej dogadywało się z innymi królikami, a także ludźmi oraz świadomość tego, że swoim działaniem dokładasz cegiełkę do walki skierowanej przeciwko porzucaniu niechcianych zwierząt, to zdecydowanie mocne argumenty przemawiające za kastrowaniem.

Względy zdrowotne

Niestety zdecydowana większość niewysterylizowanych samiczek cierpi na poważne choroby, takie jak ropomacicze czy nowotwory narządów rodnych. Zdarzają się nawet u zwierząt młodych, które jeszcze nie skończyły 2 lat. Walka z tego typu problemami zdrowotnymi zdecydowanie nie należy do łatwych i często kończy się śmiercią. Nie jest też prawdą, że zwierzę, które choć raz wyda na świat potomstwo, już nie zachoruje. To jedynie mit, który niestety wciąż jeszcze czasami jest wygłaszany i to nie tylko w świecie królików, ale też psów czy kotów. Chociaż ryzyko zachorowania na choroby związane z układem rozrodczym w głównej mierze dotyczy samic, zdarzają się także nowotwory jąder. Gdy choroba już się rozwinie, szanse na wyleczenie są znikome. Kastracja nie tylko ratuje życie, ale i oszczędza zwierzętom niepotrzebnego cierpienia. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto kastrować królika, jest to jeden z najistotniejszych argumentów.

Ograniczenie rozmnażania

Każdy opiekun biorąc pod swój dach jakiekolwiek zwierzę, jest za nie odpowiedzialny. Odpowiedzialność ta dotyczy także sytuacji, w której pupil zajdzie w ciąże i wyda na świat potomstwo. W przypadku królików możemy liczyć na 4 – 8 młodych, a czasami nawet kilkanaście.
Czy masz pewność, że dla każdego z nich uda Ci się znaleźć nowego właściciela, który odpowiednio się nim zajmie?
Czy jeżeli kilka z nich zostanie u Ciebie, czy uda Ci się pokryć ewentualne koszty leczenia i czy starczy Ci środków na wysokiej jakości pożywienie?
Choć problem może nie jest tak szeroko nagłaśniany w mediach, jak w przypadku psów, wiele królików jest zaniedbywanych i porzucanych. Właściciele, którzy mają ich zbyt dużo, z reguły nie kontrolują tego, komu je przekazują. Problem jednak nie rozwiąże się sam – to od nas zależy, jak ukształtuje się sytuacja tych zwierząt. Dlatego odpowiedzialnie podchodźmy do roli opiekuna.

Towarzystwo dla królika

Króliki to zwierzęta stadne. Oznacza to, że zawsze powinniśmy trzymać więcej niż jednego. Samotny zwierzak może się nudzić, a przez to bardziej rozrabiać albo też wpaść w stan depresyjny. Nie jesteśmy w stanie przebywać z królikiem przez całą dobę. Dlatego warto sprawić mu towarzysza, z którym będzie bawił się i eksplorował „świat”. Poza tym, razem jest zawsze raźniej. W tym momencie pojawia się jednak zagwozdka. Czy dwa samce mogą być trzymane razem? Kiedy samica królika może zajść w ewentualną ciążę? Odpowiedź na drugie pytanie brzmi… zawsze. Samice nie mają typowych okresów rui i tak naprawdę po każdym stosunku są zdolne zajść w ciąże. Tak samo samce w każdym momencie mogą je zapłodnić. Co więcej, samiczka może zostać ponownie zapłodniona praktycznie zaraz po porodzie. Dlatego właśnie kastracja w przypadku odmiennych płci jest konieczna. Jednak również wtedy, gdy posiadamy osobniki tej samej płci, często kastracja królików jest wręcz konieczna w celu uniknięcia ciągłej walki o terytorium. Samice także mogą być pod tym względem problematyczne.

Mniej problemów behawioralnych

Kastracja królika wpływa przede wszystkim na zmianę jego zachowania wobec innych osobników. Dzięki temu zabiegowi zwierzęta stają się dużo mniej agresywne, nerwowe i nie przejawiają w zbyt dużym stopniu zachowań terytorialnych. Jednocześnie oznacza to, że zwierzęta nie mają już potrzeby znaczenia swojego terytorium w takim zakresie, jak poprzednio. Z reguły kastracja pozwala całkowicie lub w dużym stopniu zredukować zachowania terytorialne. Bardzo rzadko zdarzają się osobniki, które po zabiegu wciąż są agresywne i znaczą teren. Jednak są to wyjątkowe przypadki. Dzięki kastracji rosną szanse na to, że futrzaki polubią się i stworzą udane relacje. Również Ty możesz spodziewać się, że zwierzęta będą dla Ciebie milsze i bardziej ufne. Jednocześnie łatwiej nauczysz je kuwetowania, a mocz samców nie będzie już tak intensywny.

Kiedy najlepiej wykastrować królika?

Generalnie samice królika można sterylizować od 4 – 6 miesiąca życia. W przypadku samców dolną granicę stanowi zazwyczaj 5 miesięcy. Oczywiście decyzja dotycząca wieku w przypadku młodego królika podejmowana jest przez lekarza weterynarii. Ciężko jest natomiast ustalić górną granicę. Wszystko zależy od stanu zdrowia zwierzaka. Po ukończeniu 6 roku życia, królik powinien zostać dokładnie przebadany, łącznie z wykonaniem morfologii, aby można było podjąć odpowiednią decyzję. Należy pamiętać, że w naturalnym środowisku króliki żyją znacznie krócej niż w domowym zaciszu. Dlatego po ukończeniu 2 roku życia, weterynarz powinien wykonać szereg badań zanim przystąpi do zabiegu. Pamiętajmy, aby wybrać osobę, która specjalizuje się w tego typu zabiegach.

Jak przygotować królika do kastracji?

Jako, że w przypadku królików nie ma ryzyka zwymiotowania, nie zaleca robienia się im głodówki. Należy podawać normalny pokarm, a ewentualnie na dzień przed wykluczyć warzywa i owoce. Najlepiej wcześniej zasięgnąć opinii weterynarza, który będzie przeprowadzał zabieg. Jednak nie można wprowadzać do diety żadnych radykalnych zmian. Królikowi powinniśmy zapewnić jak najmniej stresu oraz nie niepokoić go żadnymi zachowaniami odbiegającymi od codziennej rutyny.

Jak zaopiekować się królikiem po kastracji?

Możemy spodziewać się, że nasz pupil będzie bardzo zmęczony, słaniający się na łapach, a do tego będzie się trząść. Przede wszystkim lepiej nie zostawiać go bez nadzoru. Nie do końca będzie mógł jeszcze kontrolować swoje ruchy. Warto opatulić go kocem oraz ogrzać owiniętym w materiał (np. ten sam koc) termoforem. Dopiero kilka godzin po zabiegu możemy podać mu siano i wodę – wtedy, gdy będzie już w zupełności przytomny. Następnego dnia można już normalnie go karmić, ale dieta nie powinna być zbytnio urozmaicona. Przez pierwsze 10 dni należy ograniczyć naszemu zwierzakowi możliwość wykonywania zbyt dużej aktywności fizycznej wiążącej się ze skakaniem i intensywnym bieganiem. Bardzo ważne jest także to, aby zabezpieczyć wszelkie ostre krawędzie, które mogłyby doprowadzić do rozerwania gojącej się skóry. Jeżeli królik uporczywie wylizuje ranę pooperacyjną, warto zaopatrzyć go w specjalny kaftanik.

Chociaż zabieg kastracji królika może wywoływać szereg obaw, często ratuje życie. Eliminuje ryzyko związane z wystąpieniem nowotworów i innych groźnych chorób. Jednak zalety kastracji królików obejmują znacznie więcej aspektów. Dzięki temu zabiegowi Twój futrzak w końcu odnajdzie wewnętrzny spokój i z dużą dozą prawdopodobieństwa zaprzyjaźni się z innymi króliczymi kompanami. Co więcej, dobierając towarzystwo dla swojego królika już nie musisz obawiać się, że nagle w Twoim domu przybędzie kilkanaście puchatych kulek, którym należy zapewnić odpowiedzialne domy.