Kawie domowe to gatunek gryzoni pochodzący z Ameryki Południowej. Występuje wiele różnych ras kawii domowych, które związane są z rodzajem, jak i długością ich owłosienia. Obecnie są jednymi z najpopularniejszych wśród domowych pupili. Kawie domowe to niewielkie, bardzo kontaktowe zwierzęta, które wymagają sporej dawki zainteresowania ze strony opiekuna. Jednak odpowiednio zadbana kawia domowa, z pewnością obdarzy nas uczuciem i zaufaniem. Jednym z ważniejszych aspektów opieki nad kawią domową jest zapewnienie jej odpowiedniej diety.
Odpowiedni pokarm dla gryzoni, czyli co może jeść kawia domowa?
Kawie domowe żyją z reguły od 5 do 10 lat. Istotną kwestią wpływającą na długość ich życia jest pokarm, który otrzymują. Te niewielkich rozmiarów zwierzęta posiadają wrażliwy układ pokarmowy, a w związku z tym, konieczne jest wybieranie właściwego jedzenia dla gryzoni. Kawia domowa to zwierzę roślinożerne, a więc odżywia się wyłącznie pokarmem roślinnym. Co więcej, nie toleruje również jedzenia na bazie nabiału.
Siano i trawy jako najlepszy pokarm dla kawii domowej
Ich jadłospis przede wszystkim opiera się na sianie. Sianko dla gryzoni, takich jak kawie domowe, powinno zostać wysuszone w odpowiednich warunkach, a następnie prawidłowo przechowywane. Kawie domowe posiadają bardzo długi przewód pokarmowy, a w związku z tym kolejne porcje pokarmu przesuwają wcześniej zjedzony, który dzięki temu może zostać wydalony z organizmu. Dlatego też sianko dla kawii domowych musi być cały czas dla nich dostępne i to w nieograniczonej ilości. Co więcej, siano dla gryzoni to też doskonały sposób na ścieranie stale rosnących zębów. Siano i trawy powinny stanowić co najmniej 80% diety kawii domowych. Ważne jest jednak, aby sianko dla gryzoni charakteryzowało się wysoką jakością. Powinno być jak najbardziej zielone o aromatycznym, słodkim zapachu. Ponadto, najlepsze sianko dla kawii domowych nie zawiera kurzu, po którym zwierzęta mogą się krztusić i kichać ze względu na bardzo delikatne nozdrza. Jakość siana zależy od jego składu botanicznego, a także okresu w którym było zbierane, jak i pogody panującej w trakcie suszenia. Natomiast po wysuszeniu powinno być także w odpowiedni sposób przechowywane. Dlatego też nie poleca się kupowania siana w hipermarketach, gdzie zazwyczaj przez długi czas znajduje się w zamkniętych pojemnikach przez co łatwo może na nim pojawić się pleśń. Latem, samodzielnie zbierając trawę, należy robić to z dala od jezdni, aby zyskać pewność, że podane źdźbła są całkowicie bezpieczne dla zwierzęcia. Należy także pamiętać o zapewnieniu stałego dostępu do świeżej wody.
Granulat, czyli gotowa karma dla kawii domowej
Kawie domowe w ciągu dnia nie powinny zjeść więcej niż 1/8 szklanki gotowej karmy w granulacie. Zadaniem granulatu jest dostarczenie im białka, energii, witamin oraz minerałów. Należy pamiętać, że granulat stanowi zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż mieszanki typu musli, gdyż podczas ich jedzenia zwierzęta często wybierają jedynie te smaczniejsze kąski, a to może doprowadzić do niedoborów określonych składników, w tym niewystarczającej ilości błonnika w organizmie.
Warzywa źródłem ważnej dla kawii domowych witaminy C
Kawie domowe podobnie jak ludzie nie wytwarzają witaminy C i muszą wchłaniać ją z pokarmu dla gryzoni, jaki otrzymują. Witamina C niekiedy zawarta jest w dobrej jakości granulatach lecz po pewnym czasie ulega utlenieniu, co oznacza, że należy przypilnować określonego terminu podanego przez producenta. Witaminę C można także dodać do wody – aczkolwiek suplementację zawsze należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Świetne źródło witaminy C stanowią warzywa, takie jak papryka, pomidory (lecz nie liście), szparagi czy pietruszka. Kawie domowe wręcz uwielbiają warzywa, a powinny dostawać ich filiżankę dziennie. Warto zadbać o urozmaicenie i podawać różne rodzaje. Odpowiednim pokarmem dla kawii domowych jest m.in. jarmuż, czy liście brukselki. Od czasu do czasu można też włączyć do jedzenia dla kawii domowej warzywa, takie jak marchew (liście i korzeń) czy cykoria. Natomiast ziemniaki, fasola, cebula, groch, rabarbar, a także liście pomidorów stanowią szkodliwy pokarm dla kawii domowych. Wszystkie nowe warzywa powinny być wprowadzane do diety gryzoni stopniowo i w odstępach. Należy bowiem monitorować, czy nie powodują żadnych problemów trawiennych.
Owoce w diecie kawii domowych tylko w ograniczonych ilościach
Chociaż owoce są bardzo chętnie zjadane przez kawię domową, powinny stanowić jedynie niewielki procent jej diety. Posiadają dużo cukru, który może zaszkodzić jej zdrowiu i doprowadzić do przykrych konsekwencji. Dlatego to, co może jeść kawia domowa w ciągu dnia to cienki plaster banana, parę jagód czy też 1/8 jabłka lub pomarańczy. Należy pamiętać, że owoce ani warzywa nie powinny być pryskane pestycydami, gdyż w takim przypadku może dojść do zatrucia. Bezwzględnie należy także unikać podawania wszelkiego rodzaju słodyczy i innych przekąsek, jakie spożywają ludzie, gdyż nie jest to odpowiednie jedzenie dla gryzoni.
Jak często podawać jedzenie dla kawii domowej?
Pokarm powinien być podawany mniej więcej dwa razy w ciągu dnia. Należy przestrzegać stałych godzin, ponieważ kawie domowe przyzwyczajają się do określonej pory jedzenia. Czasami, gdy nadchodzi czas posiłku, potrafią kwiczeć przypominając o tym fakcie swojemu opiekunowi. Zwierzęta te potrzebują stałego dostępu do świeżej wody, którą należy regularnie wymieniać. Czasami można im także podawać herbatę rumiankową. Natomiast nie należy włączać do diety tych gryzoni mleka, które tak samo jak nabiał może im zaszkodzić.