Czym karmić szynszyle?

Szynszyle pochodzą z górzystych rejonów Ameryki Południowej. Specyficzne warunki znacznie wpłynęły na sposób odżywiania tych zwierząt. Dziko żyjące osobniki w głównej mierze żywią się sianem i ziołami. Wiele z nich również obgryza gałązki drzew, dbając tym samym o prawidłowe ścieranie zębów. Zastanawiając się, co mogą jeść szynszyle, warto wzorować się na diecie dziko żyjących populacji.

Siano – podstawowe jedzenie dla gryzoni

Podstawą diety gryzoni, jakimi są szynszyle jest świeże siano, które powinno stanowić 75 – 80% pożywienia. Sianko dla szynszyli powinno zostać odpowiednio wysuszone jako, że mokre prowadzi do wzdęć, a te natomiast mogą spowodować poważne problemy zdrowotne. Powinno pochodzić z pól, które znajdują się w dość dużej odległości od wszelkich uczęszczanych jezdni. Siano dla gryzoni musi być wysokiej jakości, żeby właściwie spełniało swoje zadanie, a więc dostarczało zwierzętom składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Szynszyle muszą mieć stały dostęp do świeżego siana, ponieważ zawarte w nim włókna przesuwają wcześniej zjedzony pokarm, który dzięki temu może zostać wydalony z organizmu.

Dobre siano jest zielone i pięknie pachnie. Należy unikać kupowania siana dla gryzoni w supermarketach, gdyż z reguły jest źle przechowywane . Po dokonaniu zakupu sianka, należy przechowywać je w nienasłonecznionym miejscu, w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Chociaż można zastanawiać się, jaki rodzaj siana jest najlepszy dla gryzoni, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej, jeśli zapewnimy naszemu pupilowi różnorodność. Najpopularniejsze rodzaje sianka dla szynszyli pochodzą z tymotki łąkowej oraz kupkówki pospolitej. Należy jednak pamiętać o tym, że na przykład siano z lucerny siewnej zawiera zbyt dużą ilość wapnia, jak i białka, którą może spożywać dorosłe zwierzę. Jednak może być podawane karmiącym samicom oraz młodym osobnikom, które nie ukończyły 6 miesiąca życia.

Granulat w diecie szynszyli

Dietę szynszyli domowych może stanowić także granulat, czyli gotowa karma. Taka decyzja powinna zostać podjęta po konsultacji z lekarzem weterynarii. Granulat powinien bazować na sianie i nie zawierać dodatku owoców, orzechów czy ziaren. Dorosłej szynszyli wystarczy 1 – 2 łyżki granulatu dziennie, aczkolwiek lekarz może zlecić zwiększenie dawki, co jest zależne od wagi danego osobnika. Ważne jest natomiast, aby codziennie podawana była taka sama ilość. Dzięki temu będzie nam łatwiej zaobserwować wszelkie zmiany w poziomie apetytu u naszego pupila. Granulaty są znacznie lepszym wyborem niż mieszanki typu musli, gdzie zwierzę może selektywnie wybierać jedynie smaczniejsze kawałki.

Zioła i kwiaty jako uzupełnienie pokarmu

Zioła dla gryzoni, takich jak szynszyle, stanowią wartościowe uzupełnienie jadłospisu. Zwierzęta te nie lubią drobno zmielonych ziół, więc warto aby zioła dla szynszyli były większych rozmiarów, a kształt został zachowany. Wiele z nich działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie czy też obniżają ciśnienie lub usprawniają pracę serca. Suszone zioła, którymi można uraczyć naszego pupila to m.in. ziele mniszka lekarskiego, babki lancetowatej, pokrzywy zwyczajnej czy szałwii. Szynszylom można również podawać niektóre płatki kwiatów, jak na przykład płatki malwy, nagietka lub chabra bławatka. Warto urozmaicać dietę gryzoni karmiąc je różnymi rodzajami ziół lecz należy pamiętać o umiarze.

Suche pędy i gałęzie w diecie szynszyli

W celu równomiernego ścierania zębów ważne jest zapewnienie zwierzęciu dostępu do suchych pędów oraz gałęzi. Natomiast również w tym przypadku należy mieć na uwadze, że nie wszystkie gałęzie nadają się dla szynszyli. Gałęzie, pędy czy kora powinny być twarde, dobrze wysuszone, bez oznak chorób i co ważne, niepryskane. Nie należy ich zbierać w pobliżu jezdni, ponieważ najprawdopodobniej są zanieczyszczone. Odpowiednie dla szynszyli są m.in. pędy i gałęzie jabłoni, gruszy, leszczyny, lipy czy wierzby (lecz nie białej). Nie należy natomiast podawać gałęzi i pędu m.in. świerku, jodły, buku, kasztanowca, klonu czy wiśni.

Jedzenie dla szynszyli podawane w naturalny sposób

Dziko żyjące osobniki większą część swojej aktywności przeznaczają na poszukiwanie pożywienia. Również domowym pupilom warto podawać pokarm tak, aby mogły zachowywać się w naturalny dla siebie sposób. W tym celu jedzenie dla gryzoni może zostać rozrzucone po obszarze, po którym się poruszają. Co więcej, warto chować siano, granulat bądź zieleninę do papierowych torebek i pudełek. Zapewni im to dodatkową rozrywkę związaną z poszukiwaniem jedzenia. Ponadto, można podawać im surowce, które nadają się do żucia, takie jak liście bananowca, łupiny kokosa, kamienie mineralne z lawą, pumeks naturalny czy trawę morską. Dzięki takim zabiegom naszej szynszyli z pewnością nie będzie doskwierać nuda.