Gryzonie żyją krótko i można wychodzić z nimi na spacery, a króliki głównie zajadają się marchewką. Niestety wciąż powielane są nieprawdziwe informacje dotyczące królików i gryzoni, które działają na ich niekorzyść. Postanowiliśmy jednak rozprawić się z najpopularniejszymi mitami na temat tych zwierząt.
Mit nr 1 – Szynszyle i kawie domowe to idealne zwierzęta dla dzieci
Sprawowanie opieki nad zwierzęciem nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim należy posiadać odpowiednią wiedzę na temat określonego gatunku. Co więcej, nie można oczekiwać od dziecka, że nie znudzi się pupilem po kilku dniach. Oczywiście dobrze jest, jeśli już w dzieciństwie dziecko ma kontakt ze zwierzętami, jednak należy pamiętać, że opiekę nad królikami czy gryzoniami sprawują dorośli. Dlatego to właśnie przede wszystkim my musimy tego chcieć, a nie dziecko.
Mit nr 2 – Króliki i gryzonie to zwierzęta „na chwilę”
Króliki i gryzonie żyją średnio ok. 10 lat. Jeżeli mamy w planach dużo wyjazdów, daleką przeprowadzkę czy też studia wiążące się z pobytem w akademiku, zastanówmy się, czy aby na pewno powinniśmy decydować się na nowe zwierzę.
Mit nr 3 – Króliki, szynszyle i kawie domowe są tanie w utrzymaniu
Taka opinia być może wynika z niewielkich rozmiarów tych zwierząt. Jednak niestety potrafią one chorować znacznie częściej niż pies czy kot. Co więcej, króliki i gryzonie wymagają regularnych kontroli u weterynarza. Szczególnie istotne jest sprawdzanie stanu uzębienia. Ponadto, należy zadbać o właściwą dietę królików i gryzoni. Najważniejsze jest wysokiej jakości siano dla królików i gryzoni, które dostarczy im wszystkich wartościowych składników odżywczych. Naszemu pupilowi należy podawać także zioła dla królika lub gryzonia. Zarówno sianko, jak i zioła powinny pochodzić od sprawdzonego producenta. Najtańsze, dostępne w supermarketach siano dla królików jest zazwyczaj zakurzone oraz zanieczyszczone, jako że z reguły pochodzi z łąk położonych bliżej dróg i obiektów przemysłowych oraz jest nieodpowiednio przechowywane.
Mit nr 4 – Króliki i gryzonie nie zajmują dużo miejsca
Zarówno króliki, jak i gryzonie potrzebują obszernych klatek. Należy pamiętać, że szynszyle są bardzo skoczne i uwielbiają wspinaczkę. Dlatego w ich przypadku odpowiednia wysokość klatki jest kluczowa. Co więcej, króliki, jak i gryzonie powinny spędzać poza klatką co najmniej kilka godzin dzienne. Króliki muszą mieć możliwość swobodnego biegania oraz skakania. Z tym wiąże się także ryzyko zaistnienia szkód w postaci podrapanej podłogi lub pogryzionych mebli na co musimy być przygotowani.
Mit nr 5 – Szynszyle nie uczulają
Chociaż szynszyle dość rzadko uczulają, może okazać się, że któryś z domowników ma alergię na siano dla gryzoni. Dlatego zawsze warto jest najpierw wykonać testy oraz w miarę możliwości spędzić trochę czasu w hodowli lub u osoby posiadającej określone zwierzę. Wyjściem z sytuacji może okazać się odczulanie. Jednak jest to dość długotrwały proces.
Mit nr 6 – Jeden królik lub gryzoń jest wystarczający
Zarówno króliki, szynszyle, jak i kawie domowe są zwierzętami stadnymi. Oznacza to, że towarzystwo człowieka, kota czy chomika nie zastąpi im kontaktu z przedstawicielem własnego gatunku. Zwierzęta te, jeśli żyją w pojedynkę, mają mniej energii, co przekłada się na gorszą kondycję oraz mniejszy apetyt. Co więcej, brak towarzysza może prowadzić do problemów behawioralnych. Nasz pupil gorzej będzie także reagował na wszystkie stresujące sytuacje. A warto pamiętać, że króliki i gryzonie może poważnie przestraszyć choćby głośniejszy dźwięk. Decydując się tylko na jednego osobnika, działamy wbrew naturze.
Mit nr 7 – Szynszyla powinna jeść migdały i rodzynki
Chociaż wciąż można natknąć się na to stwierdzenie, w zupełności nie jest ono prawdziwe. Dieta gryzoni powinna składać się przede wszystkim z wysokiej jakości siana dla gryzoni. Migdały oraz rodzynki zawierają bardzo duże ilości cukru, co sprawia, że są niezwykle kaloryczne. Dlatego właśnie tego rodzaju dodatki nie powinny być włączane do jedzenia dla gryzoni.
Mit nr 8 – Króliki i gryzonie można zabierać na spacery (na smyczy)
Są to przede wszystkim pomysły młodszych domowników. Gryzonie oraz króliki nie są zwierzętami, które powinny wychodzić na spacery, a przemawia za tym całkiem sporo argumentów. Przede wszystkim bardzo łatwo jest w ten sposób stracić zwierzę. Wystarczy chwila nieuwagi, aby nasza szynszyla stała się celem ataku psa czy ptaka. Pamiętajmy, że duże ptaki mogą być wyjątkowo zdeterminowane. Co więcej, zbyt duża dawka światła słonecznego może zaszkodzić oczom naszego pupila. Trawnik jest natomiast często zbiorowiskiem psich i kocich odchodów lub pozostałościach po nich. W ten sposób nasz królik czy gryzoń łatwo może zarazić się pasożytami. Ponadto, króliki i gryzonie to zwierzęta terytorialne, które potrzebują czasu na zapoznanie się z nowym terenem. Taki spacer może wywołać u nich duży stres.
Mit nr 9 – Króliki i gryzonie nie wymagają uwagi
Chociaż może się wydawać, że króliki, kawie domowe czy szynszyle to zwierzęta, które można na dłużej pozostawić samym sobie, tak naprawdę wymagają dość dużej uwagi. Przede wszystkim należy często sprzątać klatkę wraz z kuwetą. Codziennie trzeba wymieniać wodę, a także pamiętać o zapewnieniu stałego dostępu do siana dla królików i gryzoni. Co więcej, zwierzęta te wymagają częstszych kontroli zdrowia niż psy lub koty.
Mit nr 10 – Królikom powinno podawać się wapno do ścierania zębów
Wapno, które reklamowane jest jako produkt idealny do ścierania zębów, tak naprawdę nie powinno być traktowane jako jedzenie dla królika. Nie dość, że kostki wapna nie ścierają króliczych zębów to mogą okazać się niezwykle szkodliwe. Skumulowane w nerkach wapno przyczynia się do powstania kamicy nerkowej. Co może jeść królik, aby ścierać zęby? Przede wszystkim gałązki oraz wysokiej jakości siano dla królika.
Mit nr 11 – Króliki łapie się za uszy
Królicze uszy są niezwykle wrażliwe. Podnoszenie królika w taki właśnie sposób sprawia mu bardzo duży ból. Czasami może wręcz dojść do omdlenia. Królika należy chwycić w okolicach brzucha, pod przednimi łapami, a drugą ręką podtrzymywać tylną część ciała. Jednakże zwierzęta te nie lubią być podnoszone, więc należy robić to jedynie, gdy jest to konieczne.
Mit nr 12 – Króliki głównie jedzą marchew
Obrazek królika chrupiącego marchewkę jest nam wpajany od dzieciństwa. Jednak każdy odpowiedzialny opiekun zdaje sobie sprawę, że dieta królików nie opiera się na warzywach. Podstawą jest dobre siano dla królików, które powinno stanowić 80 – 90% jedzenia dla królika. Niezwykle wartościowe są także zioła dla królika, zapobiegające powstawaniu chorób. Natomiast warzywa stanowią dodatek i nie powinny być podawane w nadmiarze. Co więcej, należy unikać tych, które składają się z dużej ilości cukru.